Node-red vs Hapcan

Bartek
Posts: 326
Joined: 14 Jul 2011, 19:36
Location: Wrocław
Contact:

Re: Node-red vs Hapcan

Post by Bartek »

Sprawdzę czym się różnią te ramki i dorobię obsługę jak znajdę chwilkę.
Jacek
Posts: 559
Joined: 17 Feb 2007, 18:00

Re: Node-red vs Hapcan

Post by Jacek »

qumi wrote:Pytanko do Jacka, dlaczego moduły w wersji univ 2.0 przy sterowaniu bezpośrednim wartości z tabeli D0 i D1 mają nieistotne, natomiast univ 3.0 mają te dane jako instrukcja do wykonania, z tego powodu wersja univ 2.0 i 3.0 są niekompatybilne, sprawdzałem w dokumentacji moduły przekaźnik i rgb.
Bartek oprogramował przekaźniki UNIV 3. Jeśli masz przekaźniki zbudowane na procesorze UNIV 1.0, to rzeczywiście ramki sterujace sa inne. Wcześniej instrukcje miały długość 3 bajtów, a w UNIV sa 6-cio bajtowe.
Regards
Jacek
qumi
Posts: 61
Joined: 24 Jul 2011, 21:54

Re: Node-red vs Hapcan

Post by qumi »

Do tej pory sądziłem iż stara wersja z nową są kompatybilne.
Czyli jeśli dokupię jakiś moduł w wersji 3.0 to nie da rady aby działał u mnie?
qumi
Posts: 61
Joined: 24 Jul 2011, 21:54

Re: Node-red vs Hapcan

Post by qumi »

Bartek wrote:Sprawdzę czym się różnią te ramki i dorobię obsługę jak znajdę chwilkę.
Wykombinowałem sobie na szybko że zmieniając w relay.js kolejność:

hapcanMsg[5] = control.action;
hapcanMsg[6] = control.channels;
hapcanMsg[9] = control.delay;
na:
hapcanMsg[10] = control.action;
hapcanMsg[11] = control.channels;
hapcanMsg[12] = control.delay;

działa w starej wersji :D
Jacek
Posts: 559
Joined: 17 Feb 2007, 18:00

Re: Node-red vs Hapcan

Post by Jacek »

qumi wrote:Do tej pory sądziłem iż stara wersja z nową są kompatybilne.
Czyli jeśli dokupię jakiś moduł w wersji 3.0 to nie da rady aby działał u mnie?
Są kompatybilne, w tym sensie, że mogą porozumiewać się ze sobą, więc stare i nowe będą działać razem. Natomiast są różnice w sposobie sterowania.
Regards
Jacek
qumi
Posts: 61
Joined: 24 Jul 2011, 21:54

Re: Node-red vs Hapcan

Post by qumi »

kompio wrote:U mnie kiedyś na podtrzymanie połączenia nodreda pomogło dodanie do crontaba :
aaa.jpg

Socket 13 - u mnie port 1013
192.168.1.219 - ip modułu eth
Nie pomaga, połączenie jest zamykane równo po 5 minutach.
Jacek
Posts: 559
Joined: 17 Feb 2007, 18:00

Re: Node-red vs Hapcan

Post by Jacek »

Sprawdzałeś jak moduł będzie się zachowywał kiedy zmienisz przez Tibbo DS Managera Connection timeout z 5 na 0?
Nie sugeruj się pozostałymi ustawieniami bo zdjęcie jest ze strony Tibbo.
Untitled.png
Untitled.png (83 KiB) Viewed 10689 times
Regards
Jacek
qumi
Posts: 61
Joined: 24 Jul 2011, 21:54

Re: Node-red vs Hapcan

Post by qumi »

Domoticz z innego projektu nic nie rozłączał, ale sprawdzę, mam nadzieję że pomoże.
qumi
Posts: 61
Joined: 24 Jul 2011, 21:54

Re: Node-red vs Hapcan

Post by qumi »

Po zmianie ustawień tibo moduł przestał się rozłączać, dzięki Jacek za pomoc.

Pytanko do Bartka, jak zmieniasz stan switch w ui po odebraniu ramku z hapcan relay input za pomocą funkcji change?
Mi jedynie udało się odczytywać prowizorycznie stan przekaźnika poprzez function:
m = msg.payload.state;
if (m == 'ON')
{
var newMessage = {payload: true};
return newMessage;
}
else (m == 'OFF')
{
var newMessage = {payload: false};
return newMessage;
}
ale na pewno jest to mało profesjonalne :D
Bartek
Posts: 326
Joined: 14 Jul 2011, 19:36
Location: Wrocław
Contact:

Re: Node-red vs Hapcan

Post by Bartek »

U siebie coś nie mogę managerem skomunikować się z modułem Tibbo :)

Co do statusu, to mam zrobione tak, że w UI wykorzystuję zwykły przycisk i zmieniam jego kolor w zależności od odebranego statusu przycisku. Po jego naciśnięciu steruję samym przekaźnikiem:
node-red-hapcan-button.png
Funkcja status 2 color robi na razie tyle:

Code: Select all

if(msg.payload.state === "ON")
    msg.payload.background = "#00FF00";
else msg.payload.background = "#FF0000";
return msg;
A w przycisku w polu Background mam wpisane: {{msg.payload.background}}

Te zawijasy przy dwóch górnych przyciskach są na potrzeby modułu RGB. Po ich kliknięciu moduł RGB wysyła status dopiero po zakończeniu animacji ściemniania bądź rozjaśniania więc tutaj generuję sobie przejściowy kolor pomarańczowy w momencie naciśnięcia przycisku, a jak moduł skończy rozjaśniać/ściemniać to zmieni status (kolor) przycisku na zielony lub czerwony.

Dodam chyba do nodów odbierających status modułów hapcana dodatkowe pola, w które będzie można wpisać wartość własną jaką ma przyjąć dodatkowe pole w przypadku różnych stanów, tak aby od razu można tam było wpisać kolor w hexie i sterować backgroundem przycisku. Tak to wygląda testowo.
node-red-contrib-hapcan-ui-colors.png
node-red-contrib-hapcan-ui-colors.png (3.34 KiB) Viewed 10656 times
Bartek
Posts: 326
Joined: 14 Jul 2011, 19:36
Location: Wrocław
Contact:

Re: Node-red vs Hapcan

Post by Bartek »

Dodałem paczkę do rejestru npm. Dla użytkowników, którzy chcą korzystać tylko ze stabilnych wersji aktualizowanych okresowo oznacza to, że można zainstalować paczkę wpisując w linii poleceń:

Code: Select all

npm install node-red-contrib-hapcan
Paczka jest również dostępna w katalogu node-red https://flows.nodered.org/node/node-red-contrib-hapcan
a co za tym idzie, można go instalować wprost z panelu node-reda > Manage Palette > Install > (wyszukaj) hapcan

Wszelkie opisy po angielsku, dla cudzoziemców :). Przykłady użycia po polsku pojawią się zapewne za jakiś czas na moim blogu. Dam znać w razie czego.
Dobrej nocy.
qumi
Posts: 61
Joined: 24 Jul 2011, 21:54

Re: Node-red vs Hapcan

Post by qumi »

Super, teraz instalacja jest bajecznie prosta i każdy może używać.
Bartek
Posts: 326
Joined: 14 Jul 2011, 19:36
Location: Wrocław
Contact:

Re: Node-red vs Hapcan

Post by Bartek »

Ciekawe jest, że już jest 21 pobrań przez 1 dzień. Ciekawe ile osób faktycznie ma Hapcana ;)
Marcin
Posts: 200
Joined: 16 Sep 2011, 13:05

Re: Node-red vs Hapcan

Post by Marcin »

Ja mam
Pozdrawiam,
Marcin.
Bartek
Posts: 326
Joined: 14 Jul 2011, 19:36
Location: Wrocław
Contact:

Re: Node-red vs Hapcan

Post by Bartek »

Wersja 1.1 jest dostępna. W instalatorze node-reda będzie za parę godzin.
- dodany bloczek RTC output, umożliwiający ustawianie czasu i daty w module Ethernet.

Na wypadek gdyby zaniemógł serwer ntp, a u mnie synchronizacja coś nie chciała działać i mi w środku dnia światła zaczęły mrugać :). Nowy bloczek umożliwia ustawienie czasu, np jeśli kontrola z RTC input wykaże, że czas się różni od akurat ustawionego na komputerze.

P.S. Jacku, nie myślałeś aby na stronie Hapcana dorzucić info, zdjęcia itp dotyczące różnych integracji? Do Node-Reda już jest, działa, kolega z forum zrobił integrację z OpenHabem2. Być może jeszcze jest jakaś integracja w postaci plugina i wydaje mi się, że warto o tym wspomnieć. Potencjalny zainteresowany na pewno lepiej spojrzy na Hapcana gdy zobaczy, że można go zintegrować z popularnymi systemami automatyki domowej.
Post Reply