Integracja z innymi systemami

Post Reply
lanwan
Posts: 5
Joined: 30 Aug 2012, 09:11

Integracja z innymi systemami

Post by lanwan »

Witam Wszystkich :wink:

Chciałbym zapoczątkować dyskusję na temat integracji Hapcan z elementami wykonawczymi , sterującymi , zegarami RC , centralami alarmowymi , sterownikami PLC.
Podzielmy się doświadczeniami, taka baza wiedzy pomoże osobom zaczynającym przygodę z hpcan ( czyli np. mojej osobie :D ) uniknąć błędów.
Mam chytry plan wykorzystać centralę Satela Integra jako oczy dla systemu hapcan. Informacje z czujek PIR, kontaktronów oraz stanu uzbrojenia niewyobrażalnie zwiększają możliwości Hapcan. Kolejnym elementem który chcę podłączyć jest programowalny zegar, lub prosty PLC.
Czy macie jakieś doświadczenia lub uwagi w tym temacie ?

Pozdrawiam
Jacek
Posts: 559
Joined: 17 Feb 2007, 18:00

Re: Integracja z innymi systemami

Post by Jacek »

Witam Lanwan
Temat połączenia centrali Satel już był kiedyś poruszany. Można to wykonać przy pomocy modułu przekaźnikowego Satel i modułu wejściowego HAPCAN typu przycisk.
Właśnie powstało oprogramowanie UNIV 3.101.0.1 dla interfejsu RS232C, które umożliwia sterowanie innymi urządzeniami, możliwe, że też centralą Satel, ale nie było to testowane.
Pozdrawiam
Regards
Jacek
qumi
Posts: 61
Joined: 24 Jul 2011, 21:54

Re: Integracja z innymi systemami

Post by qumi »

Witam, mam u siebie podpiętą centrale integra 64 pod hapcan.
Czujnik zmierzchowy pod centrale, przekaźniki pod centrale i sygnał do modułu przycisk, działa bez najmniejszych problemów, uzbrajanie alarmu wyłącza oświetlenie w całym domu.
System jest ciągle w fazie budowy, nie mam za dużo czasu, to co na razie udało mi się zrobić:
- każdy włącznik dzwonkowy, od niego skrętka do szafy sterowniczej (wszystkie moduły w szafie, nic w puszkach, poszło trochę skrętki, jakieś 600m ale wydawało mi się to lepszym sposobem niż połączenie od puszki do puszki, poza tym wykorzystuję z danego modułu wszystkie styki a w puszce tylko jedno albo dwa),
- w szafie moduły przycisk, przekaźnik, czujnik podczerwieni, sterownik rgb, czujnik temperatury,
- w ścianie monitor 21 cali dotykowy, w rozdzielni komp do którego jest podpięty, na razie na szybko rzut domu i sygnały z cz. temp, oświetlenie, sterowanie gwc i dgp,
- do kompa podpięta centrala, drugi monitor w rozdzielni do konfiguracji, trzeci monitor dotykowy w bawialni dzieci (gry, filmy, satelita przez hdmi itd),
- moduły rgb używam do listw rgb, ale i do oświetlenia (spoty led 12v) mogę łatwo uzyskać na jednym module sterowanie trzema punktami oświetlenia ze ściemnianiem (w nocy żeby nie razić oczu), poza tym cześć oświetlenia na 12v, mam podpięte pod akumulatory (docelowo dodatkowo panele słoneczne),
- centrala integra 64 podpięta jak pisałem,
- sterowanie z włączników, ekranu w ścianie i pilota logitech harmony 1100.
- w każdym pomieszczeniu głośnik sufitowy, do tego wzmacniacz w rozdzielni na 110v z wbudowanym tunerem radiowym, każdy głośnik przez przekaźnik i do regulacji gł.
przez transformator z odczepami,

Jeszcze kupę do zrobienia, ale domek ciągle w fazie budowy (mieszkam na parterze, poddasze w budowie).
Marcin
Posts: 200
Joined: 16 Sep 2011, 13:05

Re: Integracja z innymi systemami

Post by Marcin »

Witam.
Qumi czy mógłbyś wstawić kilka zdjęć z realizacji ? Piszesz że Twoja magistrala ma około 600m, czy w takim razie system działa poprawnie ?
Dobra już rozumiem, magistrala nie ma 600m tylko to ilość skrętki do realizacji styków w łącznikach.
Tak ?

Pozdrawiam serdecznie.
Pozdrawiam,
Marcin.
qumi
Posts: 61
Joined: 24 Jul 2011, 21:54

Re: Integracja z innymi systemami

Post by qumi »

Dokładnie, moduły są tylko w szafie rozdzielczej (w dwóch, bo w standardowej jaką miałem niewiele się zmieściło, więc zakupiłem dodatkową do garażu dużo większą).
system jet ciągle w budowie (domek parter + poddasze, na parterze już mieszkam, poddasze wykańczam), w rozdzielni w garażu wielka plątanina kabli więc jak trochę ogarnę to dam jakieś fotki.
W sumie poszło około 900 m skrętki, ale to z systemem alarmowym, i kamerami.
Fenix
Posts: 19
Joined: 21 Jul 2011, 20:13

Re: Integracja z innymi systemami

Post by Fenix »

Qumi, moze wchodzisz jeszcze tutaj na forum. Twoje posty maja ponad rok wiec na pewno od tego czasu sporo sie zmienilo. Moglbys pociagnac temat i napisac cos wiecej? Moze jakies zdjecia?
lanwan
Posts: 5
Joined: 30 Aug 2012, 09:11

Re: Integracja z innymi systemami

Post by lanwan »

Witam

Odświeżę troszkę wątek, użytkownik Qumi się nie odzywa ale z treści postu wynika że podłączył wejścia modułu przycisk bezpośrednio z wyjściami OC integry.
Ale czy to jest bezpieczne dla modułu Hapcan ?
Jeżeli jednak konieczne jest zabezpieczenie - czy muszą być to transoptory ? (gdzieś na forum było opisane takie rozwiązanie)

Może macie jakieś doświadczenia bo mnie właśnie czeka integracja z integrą :-)


Pozdrawiam świątecznie.
Post Reply