Moduł most

boa192
Posts: 20
Joined: 25 Oct 2011, 08:30

Moduł most

Post by boa192 »

Czy jest lub będzie moduł most łączący dwie (lub więcej) magistrale CAN.
Pozdrawiam.
Jacek
Posts: 559
Joined: 17 Feb 2007, 18:00

Re: Moduł most

Post by Jacek »

Ciekawe, ostatnio nawet o tym myślałem...
Na razie jednak nie będę się tym zajmował. Polecam dowolne repeater-y CAN innych firm z obsługa ramek rozszerzonych (o identyfikatorach 29 bitowych).
Pozdrawiam
Regards
Jacek
Marcin
Posts: 200
Joined: 16 Sep 2011, 13:05

Re: Moduł most

Post by Marcin »

Witam.

Jacku mógłbyś podać konkretny przykład lub link?


Pozdrawiam, Marcin.
Pozdrawiam,
Marcin.
Jacek
Posts: 559
Joined: 17 Feb 2007, 18:00

Re: Moduł most

Post by Jacek »

Regards
Jacek
Marcin
Posts: 200
Joined: 16 Sep 2011, 13:05

Re: Moduł most

Post by Marcin »

Pozdrawiam,
Marcin.
Jacek
Posts: 559
Joined: 17 Feb 2007, 18:00

Re: Moduł most

Post by Jacek »

Ten nie jest repeater-em uniwersalnym tylko dedykowanym do systemu domatiq. Ale ponieważ system domatiq ma dużo z systemu HAPCAN, prawdopodobnie będzie się nadawał. Musisz to przedyskutować z producentem.

Ważne parametry to:
1. obsługa CAN 2.0B (ramki z identyfikatorami 29 bitowymi)
2. prędkość magistrali 125kbps
3. przeźroczystość interfejsu - tzn ramka CAN która pojawia się na wejściu A musi być bez żadnych modyfikacji przesłana na wyjście B i vice-versa.
Regards
Jacek
Marcin
Posts: 200
Joined: 16 Sep 2011, 13:05

Re: Moduł most

Post by Marcin »

Cześć.

Zamówiłem ten uniwersalny.

Pozdrawiam,
Marcin.
Pozdrawiam,
Marcin.
Jacek
Posts: 559
Joined: 17 Feb 2007, 18:00

Re: Moduł most

Post by Jacek »

Otrzymałeś już repeater, jak pracuje?
Regards
Jacek
Marcin
Posts: 200
Joined: 16 Sep 2011, 13:05

Re: Moduł most

Post by Marcin »

Część.

Repeater dotarł jednak nie miałem okazji sprawdzić. W przyszłym tygodniu dam znać.

Pozdrawiam, Marcin.
Pozdrawiam,
Marcin.
djsuszi
Posts: 57
Joined: 14 Sep 2015, 11:03

Re: Moduł most

Post by djsuszi »

i jak testował ktoś go?
jaka cena w PL tego I-7531 ??

mam pytanie do Pana Jacka, czy da się tak skonfigurować moduł Ethernet, aby "wypluwał" wszystko to co lata po magistrali CAN ??
wtedy niewielkim kosztem pracy na software modułu ETH dało by się spinać 2 sieci Hapcan-a przez Ethernet.
Marcin
Posts: 200
Joined: 16 Sep 2011, 13:05

Re: Moduł most

Post by Marcin »

Moduł mam założony w rozdzielnicy, nie podłączony, nie mam czasu go podłączyć. Postaram się sprawdzić do końca tego tygodnia i dam znać.

Marcin.
Pozdrawiam,
Marcin.
Jacek
Posts: 559
Joined: 17 Feb 2007, 18:00

Re: Moduł most

Post by Jacek »

djsuszi wrote: czy da się tak skonfigurować moduł Ethernet, aby "wypluwał" wszystko to co lata po magistrali CAN ??
wtedy niewielkim kosztem pracy na software modułu ETH dało by się spinać 2 sieci Hapcan-a przez Ethernet.
Niestety jeszcze się nie da. W tej chwili moduł interfejsu ethernetowego może pracować tylko jako serwer, czyli urządzenie oczekujące na połączenie. Trzeba go rozszerzyć o funkcjonalność klienta czyli urządzenia nawiązującego połączenie. Wtedy moduł klient będzie mógł nawiązać bezpośrednie połączenie z modułem serwerem.
Regards
Jacek
djsuszi
Posts: 57
Joined: 14 Sep 2015, 11:03

Re: Moduł most

Post by djsuszi »

zaznaczę, że testowałem tylko na demo,
ale łączę się w tym czasie klientem1 i klientem2 w tym samym czasie.
klient1 wysyła np. zapytanie o wersję firmware i dostaje z X modułów odpowiedź
klient2 nie widzi w tym czasie, ani komunikatu CAN co poszedł od klient1 przez moduł ETH
ani nie widzi odpowiedzi X modułów do klient1

czyli nie działa zbytnio jako hub, a jako switch.
Da się zmienić sposób działania tego modułu ?
bo jak widziałem chyba na screenach w aplikacji widać było komunikat jaki np. moduł przełącznika wysłał do modułu przekaźnika, czyli był pełen podgląd/dump tego co lata w samej magistrali CAN.

idąc tym tokiem, można by na komputerze postawić program "bridge" który przekazywał by wszystko z sieci1 do sieci2
czyli podobnie jak ma to miejsce w sieciach komputerowych
Image
Jacek
Posts: 559
Joined: 17 Feb 2007, 18:00

Re: Moduł most

Post by Jacek »

djsuszi wrote:zaznaczę, że testowałem tylko na demo,
ale łączę się w tym czasie klientem1 i klientem2 w tym samym czasie.
klient1 wysyła np. zapytanie o wersję firmware i dostaje z X modułów odpowiedź
klient2 nie widzi w tym czasie, ani komunikatu CAN co poszedł od klient1 przez moduł ETH
ani nie widzi odpowiedzi X modułów do klient1
Jeśli klient1 łączył się z jednym portem, a klient2 z drugim udostępnionym portem (79 i 80) systemu demo, to od strony klienta2, powinieneś był zobaczyć odpowiedzi modułów. Wiadomości między klientami nie są przekazywane, więc pytania klienta1 nie zobaczysz od strony klienta2.
czyli nie działa zbytnio jako hub, a jako switch.
Da się zmienić sposób działania tego modułu ?
To nie jest ani hub, ani switch, jest to raczej brama, czyli urządzenie przesyłające wszystkie wiadomości z CAN do ethernet i vice versa.
Oprogramowanie firmware modułu może być dowolnie zmieniane. Tu jest aktualny kod źródłowy https://github.com/hapcan/UNIV_3.102.0.x (Firmware_UNIV_3.102.0.x_tibbo_EM500_v2.1)
idąc tym tokiem, można by na komputerze postawić program "bridge" który przekazywał by wszystko z sieci1 do sieci2
czyli podobnie jak ma to miejsce w sieciach komputerowych
Takie rozwiązanie już jest możliwe. Wymaga dwóch interfejsów ethernetowych i tego oprogramowania "bridge", które nawiązywałoby połączenia z obydwoma interfejsami.
Regards
Jacek
djsuszi
Posts: 57
Joined: 14 Sep 2015, 11:03

Re: Moduł most

Post by djsuszi »

ponoć nie ma głupich pytań :)

czy przypadkiem 2 moduły RS232 spięte Rx<=>Tx nie zaczną ze sobą gadać i przekazywać wiadomości pomiędzy segmentami sieci ?
Post Reply