14-to KANAŁOWY PRZYCISK DO PUSZKI

Post Reply
Marcin
Posts: 200
Joined: 16 Sep 2011, 13:05

14-to KANAŁOWY PRZYCISK DO PUSZKI

Post by Marcin »

Witam.

Zauważyłem iż dodałeś obsługę PWM do tego włącznika, czy można się również spodziewać tego w przycisku dotykowym?
Pozdrawiam,
Marcin.
Jacek
Posts: 560
Joined: 17 Feb 2007, 18:00

Re: 14-to KANAŁOWY PRZYCISK DO PUSZKI

Post by Jacek »

Tak, dorzucę go przy najbliższej okazji.
Regards
Jacek
Bartek
Posts: 326
Joined: 14 Jul 2011, 19:36
Location: Wrocław
Contact:

Re: 14-to KANAŁOWY PRZYCISK DO PUSZKI

Post by Bartek »

Cześć,
Próbuję jakoś wykorzystać możliwość sterowania diodami LED z modułu przycisku do sterowania mosfetami, które włączały by np oświetlenie nocne oraz oświetlenie w szafach. Zamiast diody do modułu podłączyłem transoptor PC817 a z drugiej strony mosfeta z zewnętrznym zasilaniem do taśmy LED. Z tego co widzę, moduł odczytuje transpoptora jako wciśnięty przycisk. Czy takie rozwiązanie jest w porządku z punktu widzenia modułu przycisku? Dodatkowo, czy diody są sterowane napięciem stałym czy jest tam jakiś prostokąt? Nie mam niestety oscyloskopu a multimetr pokazuje około 104KHz na tym wyjściu, z tym że nie wiem jakie wypełnienie.
Jacek
Posts: 560
Joined: 17 Feb 2007, 18:00

Re: 14-to KANAŁOWY PRZYCISK DO PUSZKI

Post by Jacek »

Dioda LED i przycisk połączone są na tym samym przewodzie. Działa to w ten sposób, że głównie ten przewód pracuje jako wyjście z procesora i sterowana jest dioda LED, ale co 20ms (na kilka mikrosekund) procesor przełącza się jako wejście i wtedy sprawdzany jest poziom napięcia. Wysoki oznacza przewód rozwarty (przycisk rozwarty), a niski - przewód zwarty do masy (przycisk wciśnięty).
Podłączenie transoptora obciąża to wejście na tyle, że jest widoczne jako zwarte, stąd widzisz przycisk wciśnięty. Jeśli podłączysz dwie dowolne diody szeregowo z transoptorem to spadek napięcia na nich będzie wystarczająco wysoki by wejście zostało odczytane jako przycisk rozwarty.
Można też wgrać oprogramowanie przekaźnika monostabilnego do tego modułu. Aktywne będą wtedy tylko wyjścia 1 - 6, ale sterowane czysto bez przerw co 20ms.
Regards
Jacek
Bartek
Posts: 326
Joined: 14 Jul 2011, 19:36
Location: Wrocław
Contact:

Re: 14-to KANAŁOWY PRZYCISK DO PUSZKI

Post by Bartek »

Diod niestety nie mogę podłączyć, bo wtedy transoptor nie otwiera tranzystora wyjściowego na tyle aby mosfet się załączył :) - ale to jeszcze sprawdzę. W zasadzie te przerwy na odczyt przycisku mi nie przeszkadzają, bo i tak mosfet ma na bramce kondesator do łagodnego zapalania ledów. A czy moduł jest w stanie zareagować na własny sygnał i np "właczyć diodę" jeśli naduszę jeden z przycisków (nie sprawdzałem tego jeszcze a przed chwilą rozebrałem stanowisko testowe ;) ). Chodzi mi o to abym mógł do jednego modułu podpiąć np czujniki otwarcia drzwi czy czujniki ruchu i sterować od razu innym wyjściem zapalającym światło. W sumie to i tak pozostaje jeszcze kwestia gaszenia tak zapalonych świateł po upływie ustalonego czasu - ale tego standardowo się już chyba nie da załatwić.
Jacek
Posts: 560
Joined: 17 Feb 2007, 18:00

Re: 14-to KANAŁOWY PRZYCISK DO PUSZKI

Post by Jacek »

PelzaK wrote:A czy moduł jest w stanie zareagować na własny sygnał i np "właczyć diodę"...
Tak, przyciskiem można uruchomić dowolną diodę/diody. Nie ma tam jednak możliwości użycia timera i samoczynnego wyłączenia LED po pewnym czasie.
Regards
Jacek
Bartek
Posts: 326
Joined: 14 Jul 2011, 19:36
Location: Wrocław
Contact:

Re: 14-to KANAŁOWY PRZYCISK DO PUSZKI

Post by Bartek »

Cześć. Potrzebuję dostosować moduł 14 przycisków do dłuższych przewodów niż zalecane 25cm - raczej mowa o kilku metrach. Moduł 8 przycisków na szynę ma dodane w zasadzie tylko kondensatory i transile. Czy zamiast tego zestawu wystarczy transoptor?

W takim rozwiązaniu potrzebuję również zasilić czymś diode transoptora, więc pytanie drugie, czy 5V mogę sobie "pożyczyć" ze stabilizatora z płytki, czy lepiej dołożyć osobny stabilizator i podpiąć do linii zasilającej? Prócz zwykłych przycisków zwiernych chcę także zastosować czujniki ruchu PIR w podobny sposób.
Jacek
Posts: 560
Joined: 17 Feb 2007, 18:00

Re: 14-to KANAŁOWY PRZYCISK DO PUSZKI

Post by Jacek »

PelzaK wrote:Potrzebuję dostosować moduł 14 przycisków do dłuższych przewodów niż zalecane 25cm - raczej mowa o kilku metrach. ... Czy zamiast tego zestawu wystarczy transoptor?
Tak, transoptor też będzie odpowiedni.
W takim rozwiązaniu potrzebuję również zasilić czymś diode transoptora, więc pytanie drugie, czy 5V mogę sobie "pożyczyć" ze stabilizatora z płytki.
Zdecydowanie odradzam użycie 5V z modułu. Lepiej użyj,tak jak piszesz, dodatkowy stabilizator i napięcie z magistrali lub zasilające PIR.
Regards
Jacek
zetbees
Posts: 50
Joined: 29 Sep 2015, 18:26
Contact:

Re: 14-to KANAŁOWY PRZYCISK DO PUSZKI

Post by zetbees »

Witam,

czy pomysł z transoptorami został zastosowany fizycznie?
byłbym też zainteresowany takim rozwiązaniem
Bartek
Posts: 326
Joined: 14 Jul 2011, 19:36
Location: Wrocław
Contact:

Re: 14-to KANAŁOWY PRZYCISK DO PUSZKI

Post by Bartek »

U mnie jeszcze nie, ale niebawem powinno się coś wykluć.
Bartek
Posts: 326
Joined: 14 Jul 2011, 19:36
Location: Wrocław
Contact:

Re: 14-to KANAŁOWY PRZYCISK DO PUSZKI

Post by Bartek »

Przeprowadziłem kilka eksperymentów z transoptorami na wejściu - tutaj nie ma większego problemu. Wpinamy wyjście transoptora między COM przycisków i konkretny przycisk. Po zasileniu diody transoptora moduł przycisku ładnie odczytuje wejście, np z czujnika ruchu na 5V. Dla bezpieczeństwa z wyjścia czujnika ruchu wypadało by w szereg z diodą transoptora dać rezystor 1k. Zasilanie na czujnik ruchu dałem z 7805 podłączonego na magistralę.

Przy podłączaniu modułu przycisku jako wyjścia, w szereg z diodą transoptora trzeba dać dwie diody krzemowe, żeby moduł nie odczytywał wyjścia jako wciśnięty przycisk. Rezystorami również można (ok 3k) ale odradzam, bo wtedy transoptor nie włącza się w pełni. Przy diodach tranzystor wyjściowy otwiera się w zasadzie w pełni. Rezystor ograniczający prąd dla diody transoptora jest w module przycisku (1k).
Dalej wyjście podpięte pod mosfeta z układem RC na wejściu do płynnego rozjaśnienia i przyciemniania listwy LED.

Działa bardzo ładnie jak dotąd ;).

Dwie rzeczy, które natomiast mogą nieco utrudniać sprawę, to.. podczas wchodzenia w tryb programowania modułu wyjścia najwyraźniej przyjmują stan wysoki, co powoduje włączenie wszystkich urządzeń podpiętych do pinów jako wyjścia :) (diod).

Drugi mały minus, to brak możliwości przechwycenia własnych komunikatów modułu w programatorze przez co jeśli na jednym module jest zapięty np. czujnik ruchu i miałby on sterować innym wyjściem tego samego modułu to w programatorze trzeba wklepywać całą ramkę ręcznie. Warto zatem spisać sobie ramkę zanim zacznie się programować przyciski. W sumie to w oknie programatora mógłby być jakiś "kreator" wiadomości, tak aby wybrać sobie to wszystko z combosów :). Inaczej trzeba wertować nieraz instrukcję modułów aby ogarnąć co się ustawia.
Post Reply