Zabezpieczenie przeciwprzepięciowe przycisków

Jacek
Posts: 560
Joined: 17 Feb 2007, 18:00

Re: Zabezpieczenie przeciwprzepięciowe przycisków

Post by Jacek »

Bartek wrote:A swoją drogą, dlaczego trzeba zabezpieczyć w ten sposób każde wejście, nawet te niewykorzystane?
Dobrze by było zabezpieczyć wszystkie wejścia, bo może się zdarzyć, że przy przepięciu na linii zabezpieczonej zaindukuje się coś na linii niezabezpieczonej i może to uszkodzić procesor.
Bartek wrote:Gdyby w firmware dało się wybrać typ pinu, czy ma to być wejście, wyjście, czy auto (tak jak teraz) to by rozwiązało chyba wszystkie problemy...Tak więc, przydałby się update firmware, aby można było zdecydować o sposobie działania pinów I/O :)
W nowym firmware UNIV 3.1.3.1 można już to zrobić. Na razie wersja jest dostępna tylko na github (https://github.com/hapcan/UNIV_3.1.3.x/ ... 1.3.1/rev0). Przetestuj proszę Bartku, czy to pracuje tak jak chciałeś. HAPCAN Programator v3.46 obsługuje ten firmware.
Untitled.png
Regards
Jacek
kompio
Posts: 98
Joined: 22 Jul 2016, 14:38

Re: Zabezpieczenie przeciwprzepięciowe przycisków

Post by kompio »

Dzięki Jacku
też przetestuje na dniach :)
Bartek
Posts: 326
Joined: 14 Jul 2011, 19:36
Location: Wrocław
Contact:

Re: Zabezpieczenie przeciwprzepięciowe przycisków

Post by Bartek »

Wspaniale, jak dam radę to jutro sprawdzę.
kompio
Posts: 98
Joined: 22 Jul 2016, 14:38

Re: Zabezpieczenie przeciwprzepięciowe przycisków

Post by kompio »

Mi właśnie przyszły czujki i jak widzę mam styk NC który "piszczy" pod zwarciem miernika .... więc zakładam że będzie git :)
zabezpieczę wejścia ustawiam funkcje przycisków na "zwolniony" i powinno śmigać ....


Działa jak należy z nowym firmware :))))

Thx Jacku
Bartek
Posts: 326
Joined: 14 Jul 2011, 19:36
Location: Wrocław
Contact:

Re: Zabezpieczenie przeciwprzepięciowe przycisków

Post by Bartek »

U mnie również działa jak trzeba :). Można się pozbyć instrukcji włączającej diody.

Trzeba tylko pamiętać, aby w modułach reagujących na przycisk zmienić wartość warunku dla diody LED (bajt D4), jeśli była użyta wcześniej wartość =FF (dioda włączona) - bo teraz w tym bajcie idzie 0x00.

Dzięki Jacku :).

P.S. Widzę, że nowy programmer wyświetla nieco więcej informacji w monitorze :), temperaturę i RTC. Mi najbardziej w programerze brakuje interpretacji ramki np przy konfiguracji boxów. Jak się sporo siedzi przy Hapcanie to ogarnia się wartości bajtów w ramkach, gorzej jak zajrzy się po paru miesiącach a tam matrix :).
W tym moim, który nie_wiadomo_czy_kiedykolwiek_doczeka_się_wersji_publicznej :) wszystkie wiadomości są zapisane w postaci klas, więc każda ramka ma swoją postać tekstową (za sprawą metody ToString() w C#). Ostatnio ogarniałem trzecie podejście do sposobu programowania modułów.
Jacek
Posts: 560
Joined: 17 Feb 2007, 18:00

Re: Zabezpieczenie przeciwprzepięciowe przycisków

Post by Jacek »

Bartek wrote:Trzeba tylko pamiętać, aby w modułach reagujących na przycisk zmienić wartość warunku dla diody LED (bajt D4), jeśli była użyta wcześniej wartość =FF (dioda włączona) - bo teraz w tym bajcie idzie 0x00.
To był błąd. Jak dioda jest nieaktywna to powinno pokazywać 0x01, jak włączona to 0xFF, i 0x00 jak wyłączona.
Zostało poprawione w revision 1 (https://github.com/hapcan/UNIV_3.1.3.x/ ... 1.3.1/rev1).
A w modułach reagujących na przycisk można ustawić warunek dla diody LED na xFF, wtedy warunek nie będzie zależał od stanu diody.
Regards
Jacek
kompio
Posts: 98
Joined: 22 Jul 2016, 14:38

Re: Zabezpieczenie przeciwprzepięciowe przycisków

Post by kompio »

Czujki działają z modułem .... jakaś podpowiedz co do dodania "logiki" ..
np. w module można trzymać zmienna (alarm zał/wył - zmieniana ramką ) i np. brać ją pod uwagę przy wyzwalaniu styku przekaźnika - załącz syrenę ? ;]
Bartek
Posts: 326
Joined: 14 Jul 2011, 19:36
Location: Wrocław
Contact:

Re: Zabezpieczenie przeciwprzepięciowe przycisków

Post by Bartek »

Jako takich zmiennych w modułach nie ma, pozostaje wykorzystać aktywowanie/dezaktywowanie boxów konfiguracyjnych.
kompio
Posts: 98
Joined: 22 Jul 2016, 14:38

Re: Zabezpieczenie przeciwprzepięciowe przycisków

Post by kompio »

Jeszcze zastanawiam się jak zrobić czas do wyjścia i na wejście przed załączeniem syreny ...?
Bartek
Posts: 326
Joined: 14 Jul 2011, 19:36
Location: Wrocław
Contact:

Re: Zabezpieczenie przeciwprzepięciowe przycisków

Post by Bartek »

A nie używasz jakiegoś Domoticza czy OpenHaba?
kompio
Posts: 98
Joined: 22 Jul 2016, 14:38

Re: Zabezpieczenie przeciwprzepięciowe przycisków

Post by kompio »

Używam. i działa ... ale wolał bym żeby coś takiego chodziło na "niskim poziomie" czyli główne funkcje po CAN, bez udziału komputera ... tak jak światło w domu :) w razie zawieszenia raspberry żona światło zapali klawiszem na ścianie :)
Bartek
Posts: 326
Joined: 14 Jul 2011, 19:36
Location: Wrocław
Contact:

Re: Zabezpieczenie przeciwprzepięciowe przycisków

Post by Bartek »

Zawsze możesz wykorzystać moją bibliotekę Hapcanuino i dołożyć moduł na Arduino ;) - choć jeszcze nie jest to finalna wersja to takie funkcje jak opóźnienia itp bez problemu są do zrobienia. A i sobie nawet klawiaturę numeryczną czy RFID podłączysz ;).
kompio
Posts: 98
Joined: 22 Jul 2016, 14:38

Re: Zabezpieczenie przeciwprzepięciowe przycisków

Post by kompio »

hmmm faktycznie może będzie prościej (we / wy działają ?)... i większe możliwości choć boje się zostawić "pająka" lub płytki stykowej .... jak przeważnie bywa z prowizorkami :)))
Jednak spróbuje :)
Bartek
Posts: 326
Joined: 14 Jul 2011, 19:36
Location: Wrocław
Contact:

Re: Zabezpieczenie przeciwprzepięciowe przycisków

Post by Bartek »

Kurczątko. Właśnie zmontowałem kolejny moduł rozszerzeń dla modułu 14 przycisków i widzę, że coś mi nie grają wejścia przycisków ściennych, które w założeniu miały też mieć diody LED.

hapcan-button-room1.jpg
Dopiero jak przeczytałem ten wątek to sobie przypomniałem, że nie da rady z układem zabezpieczającym na transilu wykorzystać LEDa dla przycisków ;).
No i dwa dni rzeźbienia PCB na darmo :D.

Jacku nie da rady jakoś tego sfixować na szybko? Gdzieś jakąś diodę wlutować albo rezystor? :)
Jacek
Posts: 560
Joined: 17 Feb 2007, 18:00

Re: Zabezpieczenie przeciwprzepięciowe przycisków

Post by Jacek »

Dioda LED z przyciskiem na tym samym przewodzie działa w ten sposób, że normalnie sterowana jest LED, a co 20ms przez kilkanaście mikrosekund sprawdzany jest stan przycisku.
Ponieważ widzę na zdjęciu, że na wejściach są kondensatory, to tak naprawdę moduł czyta napięcie na tych kondensatorach. Napięcie to jest zależne od stanu diody np: przy LED wył. -> U=0V, wtedy przycisk niewłączony odczytany zostanie jako włączony, bo kondensator nie zdąży naładować się w przeciągu kilkunastu mikrosekund.
Może wytnij te kondensatory na wejściu. Sprawdź czy z samym transilem będzie pracować poprawnie.
Im dłuższe będą przewody na wejściu, tym większa będzie ich pojemność i może mieć ona wpływ na poprawną pracę układu LED+przycisk.
Regards
Jacek
Post Reply