Akcesoria, wykonanie i wykończenia

Post Reply
muzyk
Posts: 47
Joined: 30 Sep 2011, 20:24

Akcesoria, wykonanie i wykończenia

Post by muzyk »

Może nie ten dział. Może nawet nie to forum, ale jak nie tu to gdzie zapytać lub podzielić się taką informacją.

1. Mam pytanie do osób obsadzających w puszkach swój nadajnik/odbiornik IR. Chodzi przede wszystkim o estetykę. Czy robicie to w sposób pucha, moduł w środku, zwykła zaślepka do puszki z otworkami, przez które "kukają" diody, czy jakoś inaczej. Może asortyment konkretnej firmy jest na tyle estetyczny, do zamontowania bez kombinacji?
Jak to macie u siebie? Mile widziane jakieś foto. Chciałbym to zrobić jakoś estetycznie, a najlepiej nie widocznie. Tapeta by ładnie maskowała takie rzeczy, ale będę miał ściany malowane.

2. Podzielę się tym co robię.
Łączniki (kontakty) do modułu Przycisk 14 kanałowy. Ciężko coś znaleźć. Nie widzę u siebie zastosowania wszędzie przycisków dotykowych hapcan, chociaż one są ładne i stosunkowo niedrogie. Dotykowe planuję w pokojach i kuchni. Pozostałe to "klawiszowe". Zazwyczaj nie potrzebne jest z większości miejsc sterowanie chociażby sześciu funcji (mam na myśli korytarze, wiatrołapy, spiżarki, łazienki... góra 2-3 funkcje), można zapalać światło namacalnie bez precyzyjnego wybrania pola dotykowego w dodatku w ciemności.
Znalazłem parę firm łączników potrójnych włącz/wyłącz. Kupiłem karlika, bo był u mnie w sklepie (24 zł -zgroza!) i parę najtańszych (<5 zł)na aukcji celem przerobienia z dwu pozycyjnych na dzwonkowe. Obydwa się da przerobić przez odpowiednie uformowanie styków łącznika. Jest na tyle miejsca w klawiszach, że bez problemu można zamontować też w nich diody czy czujnik temperatury, a nawet miniaturową czujkę ruchu. Takie właśnie będę jeszcze kupował i przerabiał, żeby już były jednakowe wszędzie (oprócz tego przed drzwiami wejściowymi - tam będzie pojedynczy).

Osoby montujące system hapcan u siebie muszą jakoś się z tym uporać. Podzielcie się swoimi wykończeniami.
Fenix
Posts: 19
Joined: 21 Jul 2011, 20:13

Re: Akcesoria, wykonanie i wykończenia

Post by Fenix »

U mnie na razie testowo zamontowany jeden łącznik. Dzięki niemu steruje oświetleniem całego domu. Na razie kilka punktów. Dom w budowie przed malowaniem.
4 przyciski do sterowania żaluzjami TEM w podwójnej ramce. W sumie sterowanie proste 8 punktami oświetleniowymi. Docelowo na klawiszach nie będzie znaków góra/dól.
Na razie na ścianie jeden łącznik ale już zakupiony komplet do całego domu. Wszystko w ramkach. Od pojedynczej (wchodzą dwa przyciski czyli 4 punkty do sterowania prostego) do chyba największej potrójnej albo poczwórnej.

Image
muzyk
Posts: 47
Joined: 30 Sep 2011, 20:24

Re: Akcesoria, wykonanie i wykończenia

Post by muzyk »

Przeszukałem katalog i cennik TEM i nie widzę takich jak zamieściłeś. Masz może ich symbol?
Cena tego asortymentu nie należy do niskich. Swoją drogą fajne są te 7M
djsuszi
Posts: 57
Joined: 14 Sep 2015, 11:03

Re: Akcesoria, wykonanie i wykończenia

Post by djsuszi »

jako dzwonkowe mają:
przełącznik żaluzyjny podwójny SM41 ze sprężyną
http://www.gniazdka.eu/advanced_search_ ... submit.y=0

pojedyńczy SM11 ze sprężyną
http://www.gniazdka.eu/advanced_search_ ... submit.y=0

jest też 2*7M :)
https://media.idealnimagazin.rs/2015/03 ... 140176.jpg
28 przycisków zwiernych w 1 miejscu

są to chyba jedne z tańszych rozwiązań dające możliwość robienia paru dzwonkowych nie zajmujących pół ściany.
djsuszi
Posts: 57
Joined: 14 Sep 2015, 11:03

Re: Akcesoria, wykonanie i wykończenia

Post by djsuszi »

Fenix wrote:Docelowo na klawiszach nie będzie znaków góra/dól.
jak kojarzę, to te same "gołe" plastiki można osobno zakupić? czy może planujesz chemicznie jakoś się tego pozbywać ?
Fenix
Posts: 19
Joined: 21 Jul 2011, 20:13

Re: Akcesoria, wykonanie i wykończenia

Post by Fenix »

SM41 jako przycisk żaluzjowy, klawisz biały TM11PW lub TM11PWIN (z miejscem na podświetlenie), ramka montażowa NM20 i same białe ramki PLxxPW. Z tego co widzę na liście to mam też poczwórne ale nie do przycisków ale gniazd (prądowe, net, tv itp.). Największa ramka z przyciskami jest potrójna.
Miałem w ręku różne ich produkty i akurat linia ta bez zaokrąglenia najbardziej nam odpowiadała. Tak samo z kolorystyką... biała wygląda bardzo dobrze i będzie nam pasowała do wszystkiego. Mają w ofercie ramki ze szkła, stali, drewna itp. Ale to już kosmos cenowy i wizualny. Mam kilka gniazd w kolorze beżowym. Tak aby odznaczały się te, które będą wyłączane.
djsuszi wrote:
Fenix wrote:Docelowo na klawiszach nie będzie znaków góra/dól.
jak kojarzę, to te same "gołe" plastiki można osobno zakupić? czy może planujesz chemicznie jakoś się tego pozbywać ?
Kupujesz wszytko jak klocki. Klawisze, kupowane oddzielnie mam czyste (to koszt coś około 1-1,5 zł). Te które zamontowałem to pozostałość po testach. Trafią do sterowania żaluzjami.
Mają tablicę z gotowymi wzorami, które mogą pojawić się na klawiszach. Można też sobie zażyczyć indywidualny nadruk.

Te duże 7M są ciekawe ale jednak z nich zrezygnowaliśmy. Może i ja bym się połapał co jest pod jakim przyciskiem ale już rodzina niekoniecznie. Dlatego zrezygnowałem z takiej baterii klawiszy jeden przy drugim. Na rzecz ramek podwójnych i potrójnych. Łatwo się wyróżniają podwójne klawisze.
muzyk
Posts: 47
Joined: 30 Sep 2011, 20:24

Re: Akcesoria, wykonanie i wykończenia

Post by muzyk »

Fenix wrote:SM41 jako przycisk żaluzjowy,
Dziwny ten schemat. Rozumiem, że przycisk powraca sam do pozycji środkowej, bo wg tych zdjęć, to nie bardzo można się połapać? Wygląda jakby był załączony w pozycji "góra".

Z drugiej strony, to dwa takie plus akcesoria, to pewnie wychodzi z 80 zeta za punkt. Sporo
Attachments
SM41_2.JPG
SM41.JPG
Fenix
Posts: 19
Joined: 21 Jul 2011, 20:13

Re: Akcesoria, wykonanie i wykończenia

Post by Fenix »

Zdjęcie jest z jakiegoś innego elementu.

Działa to tak jak piszesz. Normalną pozycją jest pozycja środkowa. Naciskasz górę czy dół i powraca do stanu środkowego.
Kompletny moduł (ramka montażowa, 2 przyciski, ramka i 2 klawisze) z dwoma przyciskami powinieneś mieć za około 50 zł. W tym masz 4 przyciski do sterowania systemem.

Do wyboru kilka kolorów. Możesz mieszać kolory ramki i klawisza.
Post Reply