Interface Ethernet/Domoticz/spinanie z innymi systemami

zetbees
Posts: 50
Joined: 29 Sep 2015, 18:26
Contact:

Re: Interface Ethernet/Domoticz/spinanie z innymi systemami

Post by zetbees »

Pogoda coraz gorsza, więc mniej robót zewnętrznych - więc czas ponownie usiąść do komputera.
Temat główny : ściemniacz i RGB:
- problem z modułem RGB jest na razie taki, że można go dowolnie wysterować skryptem Pythona, ale nie potrafię przechwycić z Domoticza żadnych danych ustawianych kolorów RGB, tylko jasność świecenia. Próbowałem i przez MQTT jak i bezpośrednio json'em i nigdzie nie widzę takich danych.
Ściemniacz jest prostszy i wersja alfa raczkuje.
Pokłosiem powyższych jest rozbudowanie skryptu o funkcję sprawdzania czy Domoticz w ogóle działa a jeśli nie to wysyłana jest informacja mailowa. Jak na razie udało mi się skonfigurować możliwość wysyłania poczty tylko przez serwery Gmail. Z racji tego, że hasło jest zapisane bez szyfrowania doradzam założenie nowego konta służącego tylko do wysyłania maili.
Zgodnie też z wcześniejszymi planami wprowadziłem od tej wersji obsługę pliki ini
pawel
Posts: 45
Joined: 04 Sep 2013, 08:13

Re: Interface Ethernet/Domoticz/spinanie z innymi systemami

Post by pawel »

Bardzo bardzo... bardzo się cieszę !!!
Pozdrawiam
Pawel
zetbees
Posts: 50
Joined: 29 Sep 2015, 18:26
Contact:

Re: Interface Ethernet/Domoticz/spinanie z innymi systemami

Post by zetbees »

Dodano skrypt do odczytania wszystkich urządzeń z Domoticz i zaspianiu ich do pliku *.csv
Uwagi:
- dane http i logowania do Domoticz muszą się znajdować w pliku Hapcan.ini (sekcja Domoticz0
- etykiety które nas interesują z poszczególnych urządzeń zapisujemy w pierwszym wierszu pustego pliku domoticz_idx.csv
- wskazane jako pierwsze umieszczenie 'idx'
- format zapisu i utworzenia pliku *.csv zgodny z Excelem - znak rozdzielający to ';'

https://github.com/zetbees/Hapcan
Marcin
Posts: 200
Joined: 16 Sep 2011, 13:05

Re: Interface Ethernet/Domoticz/spinanie z innymi systemami

Post by Marcin »

zetbees wrote:Pogoda coraz gorsza, więc mniej robót zewnętrznych - więc czas ponownie usiąść do komputera.
Temat główny : ściemniacz i RGB:
- problem z modułem RGB jest na razie taki, że można go dowolnie wysterować skryptem Pythona, ale nie potrafię przechwycić z Domoticza żadnych danych ustawianych kolorów RGB, tylko jasność świecenia. Próbowałem i przez MQTT jak i bezpośrednio json'em i nigdzie nie widzę takich danych.
Zobacz to:
https://www.domoticz.com/forum/viewtopi ... 681d7b9eb6
Pozdrawiam,
Marcin.
Marcin
Posts: 200
Joined: 16 Sep 2011, 13:05

Re: Interface Ethernet/Domoticz/spinanie z innymi systemami

Post by Marcin »

zetbees wrote:Dodano skrypt do odczytania wszystkich urządzeń z Domoticz i zaspianiu ich do pliku *.csv
Uwagi:
- dane http i logowania do Domoticz muszą się znajdować w pliku Hapcan.ini (sekcja Domoticz0
- etykiety które nas interesują z poszczególnych urządzeń zapisujemy w pierwszym wierszu pustego pliku domoticz_idx.csv
- wskazane jako pierwsze umieszczenie 'idx'
- format zapisu i utworzenia pliku *.csv zgodny z Excelem - znak rozdzielający to ';'

https://github.com/zetbees/Hapcan
Możesz opisać jak z tego korzystać? Jakie wszystkie urządzenia z domoticz skrypt odczytuje i po co ?
Co z ściemniaczem i RGB, możesz już wypuścić wersję testową ?
Pozdrawiam,
Marcin.
Marcin
Posts: 200
Joined: 16 Sep 2011, 13:05

Re: Interface Ethernet/Domoticz/spinanie z innymi systemami

Post by Marcin »

Witam.

Czy poprawił ktoś może odczyt ujemnych temperatur w skrypcie zetbees ?
Pozdrawiam,
Marcin.
Marcin
Posts: 200
Joined: 16 Sep 2011, 13:05

Re: Interface Ethernet/Domoticz/spinanie z innymi systemami

Post by Marcin »

zetbees wrote: Ja z przycisków w Domoticzu wykorzystuję tylko temperaturę i wartość termostatu, stanu diod ani przycisków nie odczytuję - mam 14 modułów x 14 przycisków - nie ogarnąłbym tego w Domoticzu.

Możecie napisać w jaki sposób z przycisku dotykowego hapcan wysterować przełącznik w domoticz?

Próbowałem:
# butony

(2,2,0x06): {'idx':100},

i z domoticz zapalałem diodę led w przycisku 6 wyłącznika, z przycisku wyłącznika hapcan nie było żadnej wiadomości do domoticz.

Natomiast :
# butony

(2,2,0x26): {'idx':100},

brak reakcji.
Pozdrawiam,
Marcin.
Marcin
Posts: 200
Joined: 16 Sep 2011, 13:05

Re: Interface Ethernet/Domoticz/spinanie z innymi systemami

Post by Marcin »

Już tu nikt nie zagląda ?
:)
Pozdrawiam,
Marcin.
qumi
Posts: 61
Joined: 24 Jul 2011, 21:54

Re: Interface Ethernet/Domoticz/spinanie z innymi systemami

Post by qumi »

Jak widać po postach, z początkiem roku temat umarł, chociaż u mnie w domciu domoticz na raspberry nadal pika, chociaż na tablecie i telefonie mogę coś po przełączać.
zetbees
Posts: 50
Joined: 29 Sep 2015, 18:26
Contact:

Re: Interface Ethernet/Domoticz/spinanie z innymi systemami

Post by zetbees »

Wskrzeszam wątek

Z powodów osobistych moja aktywność została ograniczona do zera.
Dodatkowo nałożyły się na to problemy techniczne - awarie 2 laptopów oraz awaria sieci przez co straciłem możliwość pracy zdalnej.

Ale żeby wskrzesić trzeba iskry;
Zamieściłem https://github.com/zetbees/Zegar-astro
program służący do czasowego włączania i wyłączania poszczególnych modułów przekaźników systemu Hapcan
To na razie wczesna alfa - gdyby komuś się udało go uruchomić i przydałby mu się on to proszę komentarz - jak nie to też proszę :)

Instrukcja:

Potrzebny uzupełniony plik hapcan.ini
Zawarte są w nim podstawowe informacje połączenia z interfejsem ethernet
oraz współrzędne geograficzne miejsca użytkowania programu - na tej podstawie program wylicza wschód i zachód słońca

Potrzebny plik komendy_zegara.csv
plik opracowany w excellu lub podobnym, WAŻNE separatorem musi być średnik - ;
struktura pliku:
typ czasu - H godzina podana w rubryce [czas] w formacie HH:MM
- W czas w minutach przed lub po wschodzie słońca podany w rubryce [czas] w formacie MM (wartość ujemna przed wschodem)
- Z czas w minutach przed lub po zachodzie słońca podany w rubryce [czas] w formacie MM (wartość ujemna przed wschodem)

dni tygodnia - informacja w jakie dni tygodnia ma działać dana komenda
format: tylko duże litery
- P - poniedziałek
- W - wtorek
- R - środa
- C - czwartek
- T - piątek
- S - sobota
- N - niedziela
Jeśli dana litera jest wpisana to komenda wykonywana jest w ten dzień tygodnia, jeśli nie to komenda jest pomijana.
np. PWRCTSN - komenda będzie działać w każdym dniu tygodnia
RT - tylko w środy i piątki

pole komenda - zawsze wpisane "P" - jak przekaźnik - na razie działa tylko z przekaźnikami

moduł, grupa, nr przekaźnika - liczby całkowite oznaczające pozycję przekaźnika w systemie Hapcan

ON/OFF - włącz/wyłącz

pole czas i warunki - do przyszłych wersji - na razie nie wykorzystywane
zetbees
Posts: 50
Joined: 29 Sep 2015, 18:26
Contact:

Re: Interface Ethernet/Domoticz/spinanie z innymi systemami

Post by zetbees »

do podstawowego skryptu hap_to_domo dodałem obsługę dimmera - na razie w wersji ustawiania bezpośrednio i od razu wartości procentowej światła
- do ściągnięcia z githuba
kompio
Posts: 98
Joined: 22 Jul 2016, 14:38

Re: Interface Ethernet/Domoticz/spinanie z innymi systemami

Post by kompio »

Chyba to samo można uzyskać w nodredzie na "klockach" Bartka ?

[img]
czasowki.png
[/img]
zetbees
Posts: 50
Joined: 29 Sep 2015, 18:26
Contact:

Re: Interface Ethernet/Domoticz/spinanie z innymi systemami

Post by zetbees »

Najpewnie tak, nie wiem czy klocki nored uwzględniają też wschód i zachód słońca. Osobiście kiedyś też nad nimi się zastanawiałem, ale ciągły niedobór czasu nie pozwala mi zacząć kolejnego eksperymentu, tak więc na razie w ślimaczym tempie (nie obrażając ślimaków bo chyba są szybsze) będę rozwijał trio python, mttq i domoticz
Bartek
Posts: 326
Joined: 14 Jul 2011, 19:36
Location: Wrocław
Contact:

Re: Interface Ethernet/Domoticz/spinanie z innymi systemami

Post by Bartek »

Klocki nodered uwzględniają cokolwiek :). Jeśli masz mało czasu na rozwój to polecam zapoznać się bliżej z noderedem - w mojej ocenie jest genialny w swojej prostocie, próg wejścia jest o rząd wielkości niższy niż w pozostałych systemach, z którymi miałem styczność, a szybkość tworzenia nowych rozwiązań jest wręcz imponująca i można ją wykonać na kilka sposobów (zależy co kto lubi i co potrafi). Podstawę bloczków do Hapcana począwszy od zerowej wiedzy na temat NR stworzyłem w ciągu 2 dni - w czasie wolnym.

Tymczasem, wracam podłączać Roombę pod nodereda 8) .
Post Reply