HAPCAN remote - aplikacja mobilna na Windows (Phone)

Post Reply
Bartek
Posts: 326
Joined: 14 Jul 2011, 19:36
Location: Wrocław
Contact:

HAPCAN remote - aplikacja mobilna na Windows (Phone)

Post by Bartek »

Witajcie.

Jakoś tak więcej czasu miałem ostatnio pod ręką, więc postanowiłem "dokończyć" moją aplikację, która umożliwia sterowanie Hapcanem za pomocą telefonu. Aplikacja w pierwszej wersji składa się z pojedynczego ekranu, na którym umieszczone są przyciski. Pod przyciski można podpinać dowolne komunikaty Hapcana, które są nadawane na magistralę po naciśnięciu tego przycisku. W zasadzie aplikacja zachowuje się i wygląda jak pilot, z tym, że łączy się przez wifi. Koniecznie jest zatem posiadanie modułu Ethernet podpiętego do rutera z wifi.
Dodatkowo ma możliwość podglądu komunikatów latających po magistrali.

Nazwa aplikacji: HAPCAN remote
wersja: 1.2
Minimalne wymagania to system Windows Phone 8.1.
Zobacz w Windows Store
Póki co, proszę traktować aplikację jako wersję BETA. Błędy i sugestie można zgłaszać mailowo pod adresem software małpa onixarts.pl. Gdyby też ktoś chciał bardziej się zaangażować to mogę dać dostęp do redmine'a.
Aplikacja jest darmowa, na mój koszt :).

Image

Główne okno aplikacji:

Image

Monitor magistrali:

Image

Edycja przycisku

Image

Jak skonfigurować połączenie?

Po uruchomieniu pojawi się ekran główny z 12 przyciskami. Jeśli kółko w prawym górnym rogu jest w kolorze zielonym, tzn. że aplikacja połączyła się z modułem Ethernet na standardowym IP i porcie (192.168.0.100:1001).
Jeśli jest szare, to z menu dolnego należy wybrać settings i tam podać właściwy adres IP oraz port modułu. Następnie wyjść i ponownie uruchomić aplikację.

Jeśli aplikacja jest już podłączona, można zajrzeć do monitora magistrali (ikonka na dole ekranu głównego) i puścić na magistralę jakieś komunikaty, np z przycisku bądź pilota. Nie wszystkie komunikaty od modułów są obecnie rozpoznawane więc niektóre z nich mogą się pojawić jako Uknown message. Komunikaty od modułu Relay, RTC, Blind, IR Receiver, Button powinny być wyświetlone w czytelnej formie (w języku angielskim).

Jak skonfigurować przycisk?

Póki co, uznałem, że liczba przycisków będzie stała - może to potem zmienię. Mam w planach dodać również osobne strony dla grup przycisków. Wracając jednak do konfiguracji. Po przytrzymaniu przycisku pojawi się menu, z którego należy wybrać edit button. Pojawi się okno, w którym można wpisać nazwę przycisku oraz wybrać wiadomość HAPCAN, która ma być wysłana po naciśnięciu przycisku.
Obecnie do tego służy przycisk capture, który przełączy widok na monitor magistrali.
Teraz należy na magistralę wysłać jakąś wiadomość, np z modułu przycisk czy z pilota i wybraną wiadomość nacisnąć. Aplikacja powróci do edycji przycisku, gdzie pojawi się wybrana wiadomość w HAPCANowym formacie. Przyciskiem Test można sprawdzić, czy wybraliśmy właściwą wiadomość. Dalej można wybrać ikonę jaka ma pojawić się na przycisku i powrócić do głównego ekranu przyciskiem wstecz.

Ja u siebie mam podpięte pod przyciski w aplikacji komunikaty z pilota sterującego światłami i roletami. Dla świateł najrozsądniej posłużyć się komunikatami, które moduł relay traktuje jako przełączanie (Toggle). Dla rolet są po dwa osobne przyciski, jeden w górę, drugi w dół.

Przypominam, że jest to wersja BETA, więc na różnych telefonach może to zadziałać i wyglądać inaczej. Może się również zdarzyć, że aktualizacja do nowszej wersji usunie przypisania przycisków - to zależy jak mocno będę ingerował w istniejący format zapisanych przycisków. A dodatkowo możliwości testów mam ograniczone w zasadzie do swojego jednego telefonu :).

W razie pytań itp. piszcie tutaj, lub na maila software at onixarts.pl

Edycja: Zaktualizowany opis dla wersji 1.2
Last edited by Bartek on 09 Jul 2016, 20:38, edited 1 time in total.
Jacek
Posts: 559
Joined: 17 Feb 2007, 18:00

Re: HAPCAN remote - aplikacja mobilna na Windows (Phone)

Post by Jacek »

Dzięki PelzaK za udostępnienie aplikacji.
Regards
Jacek
Post Reply