Wzrost cen

djsuszi
Posts: 57
Joined: 14 Sep 2015, 11:03

Wzrost cen

Post by djsuszi »

Nieśmiało przyglądałem się projektowi,
po jakimś czasie zdecydowałem kupić sobie moduły do testu,
chciałem się rozbudować przed wsadzeniem tego w ściany i dość zaskoczył mnie wzrost cen :\ który był największym atutem tego systemu.

od kwietnia 2016 do dziś, przyciski podrożały ze 131zł na 181zł
moduł do żaluzji także o +50zł
z tego co widzę wzrósł montaż z 50zł do 100zł per moduł

bardzo źle to świadczy o przyszłości, bo z projektu dostępnego "dla każdego" robi się projekt dla geeków, co opłaca im się lutować samemu.
Nie chciałbym się kiedyś obudzić w sytuacji, że będzie trzeba może i PIC'a samemu programować, bo cena po raz kolejny przykro zaskoczy.
O ile jeszcze 2 lata temu konkurencja była dość skromna, to teraz pojawiło się na rynku dość sporo konkurencyjnych rozwiązań.
Tylko w HapCan nie dzieje się nic nowego od dłuższego czasu, a jedynie poprawiane są błędy w istniejącym rozwiązaniu. Tylko przycisk puszkowy dorobił się rozbudowy i możliwości wykorzystania dostępnych portów procesora, przerzutniki dalej max 6 per moduł :\
Konkurencja nie dość, że rozszerza znacznie rodzaje modułów to jeszcze warstwa aplikacyjna na komputery/telefony/tablety jest bardzo na czasie. Do tego oferują integracje z innymi systemami czy rozwiązaniami.

Niestety nie tak to miało do końca wyglądać :\
Jedyna szansa to jeszcze drutowanie samemu po Domoticzach, Arduino i bawienie się w wielkiego pająka mogącego paść pewnego dnia, niż pewne rozwiązanie do domu, w którym nie żyją sami programiści i elektrycy.
Jacek
Posts: 560
Joined: 17 Feb 2007, 18:00

Re: Wzrost cen

Post by Jacek »

Djsuszi, przykro mi, że trochę Cię zasmuciłem. Wynika to z tego, że mam coraz mniej czasu po godzinach, a zlutowanie modułu zajmuje trochę czasu, więc zlecam usługę na zewnątrz. Zauważ, że jeśli zamówisz min 15 szt modułów tego samego rodzaju, to cena za montaż jest jak dawniej. Za 5 sztuk też jest zniżka. Sorry raz jeszcze.
Regards
Jacek
djsuszi
Posts: 57
Joined: 14 Sep 2015, 11:03

Re: Wzrost cen

Post by djsuszi »

Rozumiem, że ten limit 5 czy 15 dotyczy wszystkich modułów, a nie jednego rodzaju?

Niemniej boję się, że projekt się uśmierci i klienci potrzebujący jakiegoś modułu będą musieli wladować kupę kasy komuś z boku
zetbees
Posts: 50
Joined: 29 Sep 2015, 18:26
Contact:

Re: Wzrost cen

Post by zetbees »

Jeszcze więcej rozczarowania mogą czuć obecni użytkownicy systemu.
Zniżka dotyczy tylko zakupu 5/15 szt tego samego rodzaju, jak ktoś planuje nowy zakup można z niej jeszcze skorzystać.
niestety w przypadku rozbudowy trudno znów kupić kolejne 15 szt np. przycisków czy 15 szt przekaźników.
Ja też miałem plany rozbudowy mojego systemu ale jak zobaczyłem, że na ok. 10 brakujących modułów muszę dodatkowo dołożyć 500PLN to na razie mi przeszło :(
A ponieważ i tak na razie brakuje wielu oczekiwanych przeze mnie funkcji to na razie nie zakupię nowych modułów. Nie kupię, nie będzie impulsu na rzowój nowości i koło się zamknie?

P.S.
Może "Black Friday" ?
Bartek
Posts: 326
Joined: 14 Jul 2011, 19:36
Location: Wrocław
Contact:

Re: Wzrost cen

Post by Bartek »

Twój zakup chyba i tak nie pobudzi rozwoju ;). Szkoda, że skoro Jacek nie ma czasu na rozwój, to nie znajdzie się jakiś "wspólnik", który ten czas ma :). W sumie to projekt jest open source więc teoretycznie społeczność mogła by go rozwijać. Same moduły mogła by robić firma zajmująca się wytwarzaniem płytek na zamówienie.
Zapewne wiele osób nie czuje się też swobodnie w procesorach PIC, więc mam nadzieję, że Arduinowa wersja modułu Hapcana, nad którym pracuję obecnie, pomoże nieco wskrzesić Hapcana i doda mu nowych możliwości.

P.S. Jakich funkcji w Hapcanie Ci brakuje?
zetbees
Posts: 50
Joined: 29 Sep 2015, 18:26
Contact:

Re: Wzrost cen

Post by zetbees »

Mój system jest na etapie stopniowego wdrażania. Wykończeniówka poszczególnych pokoi i kolejne moduły "odpalane"
tak więc pewno pojawią się nowe pomysły.
Na chwilę obecną co uwiera:
- brak informacji o starcie systemu
- brak możliwości zapisu logów nawet z programu "Monitor" nie mówiąc o zbieraniu danych z temperatury

P.S.
Wiem, że moje 10 modułów to bez znaczenia do całego projektu, ale ze względu na kilka nietypowych pomysłów w domu przewinęło się kilka ekip bardziej otwartych na nowości i zainteresowanych BMS. Ale trudno było cokolwiek pokazać. Efekt "wow" na chwilę obecną na poziomie bardzo niskim.
Bartek
Posts: 326
Joined: 14 Jul 2011, 19:36
Location: Wrocław
Contact:

Re: Wzrost cen

Post by Bartek »

A w Domoticzu nie da rady tego zrobić? Łączysz się z modułem ethernet i zapisujesz wszystko co stamtąd przylatuje. Domoticzem się za dużo nie bawiłem ale w Homegenie było to do zrobienia stosunkowo prosto.
Zapis temperatury podobnie, można odpytywać termometry okresowo albo zlecić im powiadamianie o zmianach i łapać te wiadomości. Zazwyczaj programy mają kontrolki wyświetlające wykresy więc podpiąć się z danymi można.

Co rozumiesz przez start systemu? Jak chciałbyś to widzieć? Ja myślałem, że mój główny, nazwijmy to komputer, będzie okresowo sprawdzał, czy wszystkie moduły są online i odpytywał je o parametry zdrowotne. Gdy coś z którymś by się działo to bym o tym został poinformowany.

U mnie póki co WOWa też nie ma ;) ale światło włączane pilotem budzi w każdym co najmniej zdziwienie.
Jak "skończę" z Arduinem to mam w planach przeportowanie mojej apki z Windows phone na Windows 10, będzie więc dostępny i taki "pilocik" na PC.
djsuszi
Posts: 57
Joined: 14 Sep 2015, 11:03

Re: Wzrost cen

Post by djsuszi »

Jacek wrote:Djsuszi, przykro mi, że trochę Cię zasmuciłem. Wynika to z tego, że mam coraz mniej czasu po godzinach, a zlutowanie modułu zajmuje trochę czasu, więc zlecam usługę na zewnątrz. Zauważ, że jeśli zamówisz min 15 szt modułów tego samego rodzaju, to cena za montaż jest jak dawniej. Za 5 sztuk też jest zniżka. Sorry raz jeszcze.
niestety 15 sztuk tego samego rodzaju to jest jakaś niemożliwość dla chyba każdego normanego użytkownika tego forum,
a znów robić "spółdzielnie", żeby ludzie w kupie kupowali dany moduł to jakaś paranoja, rozumiem, jakby to z chin miało lecieć itd
ale to Pan jako dostawca uważam, że powinien starać się trzymać zapas i tym samum móc oferować z mniejszą ceną usługę z zewnątrz.
Znów nie widzę sensu robić "konkurencję" kupować więcej i sprzedawać taniej np. tu na forum :\
Z przyjemnością bym też poszukał sam lokalnego lutowniczego, ale to ślepa droga, bo w przypadku problemów z modułem, ani on nie będzie mi w stanie pomóc, bo nie zna specyfikacji itd, ani Pan, bo przecież kupiłem w częściach.
Jacek
Posts: 560
Joined: 17 Feb 2007, 18:00

Re: Wzrost cen

Post by Jacek »

Djsuszi, ależ ty nerwus jesteś ;)
Zgadzam się z Tobą, że nie jest to idealne rozwiązanie. Projekt HAPCAN ma głównie cel edukacyjny, dlatego wszystko co tworzy ten projekt jest udostępnione za darmo. Niestety części i ich lutowanie po prostu kosztuje - im większa ilość tym mniej. Głównym zadaniem projektu nie jest sprzedaż kitów, ale tworzenie rozwiązania.
I nie mów proszę do mnie na pan.
Regards
Jacek
djsuszi
Posts: 57
Joined: 14 Sep 2015, 11:03

Re: Wzrost cen

Post by djsuszi »

oj bo mnie PAN zdenerwował :P
nawkręcałem znajomych w projekt, teraz oczami będę świecił, że jednak droższe to wychodzi :\
albo trzeba kombinować jakieś grupowe zamawianie
Marcin
Posts: 200
Joined: 16 Sep 2011, 13:05

Re: Wzrost cen

Post by Marcin »

Witam.

I ja dorzucę cegiełkę choć może nie tak ciężką:)

U Jacka zamawiam tylko płytki, zresztą nie wszystkie bo część wykonuję metodą termotransferu, ponad setkę kompletów elementów Microchipa i inne jak diody, triaki, optotriaki zamawiałem jako sample przez ponad 2 lata więc są free:) Kupiłem programator do PIC i sam programuję procesory. Kupuję tylko obudowy oraz elementy bierne. Wszystko sam lutuję i składam... w wolnej chwili.
Jednak tak jak Was Koledzy uwiera mnie brak rozwoju Hapcan, bardzo się cieszę iż udało mi się namówić Jacka na wykonanie włącznika dotykowego (dziękuję Jacku)
Pamiętam czasy jak aktualizacje i nowe moduły wchodziły co dwa - trzy miesiące...

Ja bym widział integrację z jakimś systemem, tego brakuje bardzo.
Nowe moduły też by się przydały np:
- wersje modułów które są w obudowach na szynę din do puszek podtynkowych ( Jacek wspominał iz pracuje nad przekaźnikiem do puszki),
przydał by się taz taki z triakiem aby nie było słychac klikania przekaźnika.
- czujnik wilgotności
- czujnik natężenia oświetlenia
- czujka ruchu do sterowania oświetleniem nocnym ( montowana na wysokości gniazd w pokojach aby śpiący i "wiercący się" nie załączał światła
- most CAN ( choć kupiłem ten który Jacek polecił i jeszcze go nie sprawdziłem)
- samodzielny czujnik temperatury
- moduł telemetryczny do licznika wody, licznika energii itp...
- i mój faworyt - dotykowy panel lcd do puszki ( też słyszałem kiedyś o działaniach w tym temacie, Jacku zarzuciłeś ten moduł?)

Wiele z tych modułów jest już gotowych, wystarczy napisać firmware jednak jak napisał PelzaK "Zapewne wiele osób nie czuje się też swobodnie w procesorach PIC" Ja nie czuję się w żadnym języku.

P.S PelzaK może napisał byś aplikację na Androida.
Tu zdjęcia mojej niedokończonej (brakuje modułów) sterowni poziomów piwnica i piętro, druga mniejsza będzie na poddaszu.
https://www.dropbox.com/sh/vgx3bw2ghnm3 ... egnXa?dl=0
Pozdrawiam,
Marcin.
Jacek
Posts: 560
Joined: 17 Feb 2007, 18:00

Re: Wzrost cen

Post by Jacek »

Marcin wrote:- i mój faworyt - dotykowy panel lcd do puszki ( też słyszałem kiedyś o działaniach w tym temacie, Jacku zarzuciłeś ten moduł?)
Testowałem panel TPD-283 - obiecujący, ale wymagający sporej konfiguracji. Uzyskałem proste sterowanie i odczytywanie wartości, ale nawet go nie wykorzystałem u siebie. Jest zdecydowanie za drogi do możliwości. Za $100 można już kupić tablet z Androidem. Musimy tylko poczekać na odpowiednie modele z możliwością montażu w puszkach podtynkowych.
3713_1449088449.jpg
3713_1449088439.jpg
3713_1449088408.jpg
Regards
Jacek
Marcin
Posts: 200
Joined: 16 Sep 2011, 13:05

Re: Wzrost cen

Post by Marcin »

Taki panel wywołał by efekt "wow" o którym pisali wcześniej koledzy.

https://www.youtube.com/watch?v=mcs6mou0bm8
Pozdrawiam,
Marcin.
kompio
Posts: 98
Joined: 22 Jul 2016, 14:38

Re: Wzrost cen

Post by kompio »

Pasowało by to zmieścić w typowa pojedynczą puszkę podtynkową ;]
Wracając to cen, to faktycznie zostałem nakręcony na to rozwiązanie ze względu na cenę ;] a teraz jak mam zamówić 15 szt. to rozważam poszukiwania lutowacza :((
A projekty faktycznie trochę stanął, trzeba trochę "doklejać" dodatkowe możliwości.

Choć i tak jestem pod dużym wrażeniem przemyślanego rozwiązania systemu (thx Jacku :)).
Bartek
Posts: 326
Joined: 14 Jul 2011, 19:36
Location: Wrocław
Contact:

Re: Wzrost cen

Post by Bartek »

P.S PelzaK może napisał byś aplikację na Androida.
Nie przepadam za tym systemem więc mnie do niego nie ciągnie :).
Wiele z tych modułów jest już gotowych, wystarczy napisać firmware jednak jak napisał PelzaK "Zapewne wiele osób nie czuje się też swobodnie w procesorach PIC" Ja nie czuję się w żadnym języku.
Poczekaj aż zobaczysz jakie możliwości i jaką prostotę tworzenia daje tworzone przeze mnie Hapcanuino. Podejrzewam, że nawet mój 10 letni syn będzie w stanie sam złożyć urządzenie do Hapcana :). Choć nieco pojęcia o całym systemie warto mieć. Już teraz projekt jest w takiej fazie, że w zasadzie można już śmiało robić wszelkie wspomniane przez Ciebie czujki. Pozostaje kwestia dobrego wymyślenia zasady ich pracy, sterowania nimi i wymyślenie samych ramek, aby jako tako współgrały z ramkami wymyślonymi przez Jacka :).

Dlatego chcę jeszcze dołożyć w miarę zunifikowany sposób tworzenia wejść/wyjść, liczników, timerów itp. tak aby nie było potrzeby wymyślania za każdym razem tego od nowa. Jeśli chodzi o elektronikę, to rozglądam się również za wszelakiej maści płytkami uniwersalnymi i modułami, które można by wykorzystać do budowy urządzeń opartych na Arduino bez konieczności lutowania lub przy minimalnym wykorzystaniu lutownicy.

Jeśli mowa o panelach to jakiś czas temu namierzyłem coś takiego: https://www.itead.cc/wiki/Nextion_HMI_Solution
Umożliwiają one stworzenie w programie na PC gotowych ekranów, kontrolek itp, które następnie wgrywa się do wyświetlacza. Nie zastanawiałem się, czy zadziała to bezpośrednio z Hapcanem, bo rozpatrywałem je w połączeniu z modułem opartym na Arduino - gdzie można zrzucić obsługę grafiki i interfejsu na sam wyświetlacz.

U siebie planuję jednak wykorzystać panel dotykowy IPS 10 cali dedykowany do Raspberry Pi podłączony najprawdopodobniej do jakiegoś mini PC. Ciągle mi się marzy sterowanie głosem i ogarnąłem już nawet poniekąd temat sterowania po polsku, ale wymaga Windowsa na komputerze centralnym ;). Myślę, że wtedy efekt wow będzie już wystarczający ;) i nie będę wreszcie musiał szukać pilota aby włączyć światło :D.
Post Reply