Sterownik RGB - automatyczne włączanie zasilacza

Bartek
Posts: 326
Joined: 14 Jul 2011, 19:36
Location: Wrocław
Contact:

Sterownik RGB - automatyczne włączanie zasilacza

Post by Bartek »

Cześć,

Podłączyłem właśnie ściemniacz RGB do moich świateł jako niezależne kanały sterujące zwykłymi białymi taśmami LED. LEDy napędzane są zasilaczem 12V podpiętym pod jeden z przekaźników modułu relay. Teraz mam zagwozdkę, czy da się jakoś automatycznie wystartować zasilacz jeśli załączam któryś z LEDów i automatycznie wyłączyć jeśli wszystkie LEDy zgasną? LEDy steruję za pomocą płynnego rozjaśniania/ściemniania ale widzę, że moduł RGB wysyła ramkę tylko po zakończeniu "animacji". Do pełni szczęścia moduł mógłby wysyłać jeszcze info o tym, że rozpoczął włączanie świateł.

Chyba, że macie jakiś inny pomysł, jak to ogarnąć na poziomie HAPCANA.
Jacek
Posts: 559
Joined: 17 Feb 2007, 18:00

Re: Sterownik RGB - automatyczne włączanie zasilacza

Post by Jacek »

Spójrz proszę na tabelę 1 i tabelę 3 w tym dokumencie http://hapcan.com/devices_pl/universal/ ... -0a_pl.pdf. W ramce kanału 4 jest bajt PRZEK, który umożliwia sterowanie przekaźnikiem załączającym zasilacz. Bajt ten ma wartość 0xFF, jeśli którykolwiek z kanałów 1-3 jest włączony lub wartość 0x00, jeśli wszystkie kanały od 1 do 3 są wyłączone. Ramka z tym bajtem jest wysyłana natychmiast jak tylko zmieni się stan bajtu PRZEK.
Regards
Jacek
Bartek
Posts: 326
Joined: 14 Jul 2011, 19:36
Location: Wrocław
Contact:

Re: Sterownik RGB - automatyczne włączanie zasilacza

Post by Bartek »

Widziałem ten bajt w dokumentacji ale nie zauważyłem go w monitorze. Będę jeszcze sprawdzał.
Marcin
Posts: 200
Joined: 16 Sep 2011, 13:05

Re: Sterownik RGB - automatyczne włączanie zasilacza

Post by Marcin »

Bartek wrote:Widziałem ten bajt w dokumentacji ale nie zauważyłem go w monitorze. Będę jeszcze sprawdzał.
Znalazłeś to, możesz napisać przykład sterować przekaźnikiem?
Pozdrawiam,
Marcin.
Bartek
Posts: 326
Joined: 14 Jul 2011, 19:36
Location: Wrocław
Contact:

Re: Sterownik RGB - automatyczne włączanie zasilacza

Post by Bartek »

Tak, jest FF gdy choć jeden kanał jest włączony i 0 gdy wszystkie są wyłączone. Nie podpinałem tego jeszcze pod relaya, bo przyzwyczaiłem się już do braku stukania przekaźników przy włączaniu światła :D

Na próbę podczepiłem teraz przekaźnik.

zakładając że mój moduł RGB to 0402 ustawiasz ignorowanie wszystkich danych D0-D7 oprócz D4

=30 =80 =04 =02 xFF xFF x04 xFF =00 xFF x00 x00 - tutaj ustawiasz TURN OFF dla przekaźnika zasilacza
=30 =80 =04 =02 xFF xFF x04 xFF =FF xFF x00 x00 - tutaj ustawiasz TURN ON

Działa dobrze... ale pstryka :).
Marcin
Posts: 200
Joined: 16 Sep 2011, 13:05

Re: Sterownik RGB - automatyczne włączanie zasilacza

Post by Marcin »

Bartek wrote:Tak, jest FF gdy choć jeden kanał jest włączony i 0 gdy wszystkie są wyłączone. Nie podpinałem tego jeszcze pod relaya, bo przyzwyczaiłem się już do braku stukania przekaźników przy włączaniu światła :D

Na próbę podczepiłem teraz przekaźnik.

zakładając że mój moduł RGB to 0402 ustawiasz ignorowanie wszystkich danych D0-D7 oprócz D4

=30 =80 =04 =02 xFF xFF x04 xFF =00 xFF x00 x00 - tutaj ustawiasz TURN OFF dla przekaźnika zasilacza
=30 =80 =04 =02 xFF xFF x04 xFF =FF xFF x00 x00 - tutaj ustawiasz TURN ON

Działa dobrze... ale pstryka :).
Dlaczego drugi bajt ma być 80? Budowałem tak samo ramkę jak Ty ale drugi bajt wpisałem 81 i u mnie nie działało, teraz działa.
U mnie nie stuka bo cała rozdzielnia jest poziom niżej :)

Nie za bardzo to działa, trzeba zaznaczyć jeszcze bajt kanału 4
=30 =80 =04 =02 xFF xFF =04 xFF =00 xFF x00 x00
Last edited by Marcin on 15 Oct 2017, 16:08, edited 2 times in total.
Pozdrawiam,
Marcin.
Bartek
Posts: 326
Joined: 14 Jul 2011, 19:36
Location: Wrocław
Contact:

Re: Sterownik RGB - automatyczne włączanie zasilacza

Post by Bartek »

1 oznacza odpowiedź modułu na zapytanie, jeśli odpytujesz moduł o status to ustawiona jest flaga odpowiedzi, która objawia się 1 za identyfikatorem ramki 0x308. W praktyce 0x308 to 0x3080 przy zwykłej ramce i 0x3081 przy odpowiedzi.

Jeśli zmienisz stan RGB to moduł wyśle ramkę bez tej 1 na końcu.
Marcin
Posts: 200
Joined: 16 Sep 2011, 13:05

Re: Sterownik RGB - automatyczne włączanie zasilacza

Post by Marcin »

Odświeżę temat, Jacku do jednego zasilacza (120W) mam podpięte dwa sterowniki RGB i ustawiony przekaźnik sterujący zasilaniem zasilacza na załączanie i wyłączanie z dwóch RGB.
Jest problem ponieważ wyłączenie jednego z RGB pomimo włączonego drugiego RGB powoduje wyłączenie przekaźnika zasilacza.

Czy ja coś źle robię, czy tak to ma działać, czy możesz coś tam pozmieniać w sofcie ?

Pozdrawiam
Pozdrawiam,
Marcin.
Jacek
Posts: 559
Joined: 17 Feb 2007, 18:00

Re: Sterownik RGB - automatyczne włączanie zasilacza

Post by Jacek »

Jeśli masz więcej niż jeden moduł RGB podłączony do tego samego zasilacza, to sterowanie przekaźnikiem musisz odpowiednio uzależnić od tych modułów RGB.
Załóżmy, że moduły mają id (5,1)-RGB1 i (5,2)-RGB2. Moduły RGB podłączone do tego samego zasilacza niech będą w oddzielnej grupie - tutaj grupie 5 - uprości to programowanie. W przekaźniku należy ustawić:

box1: =30 =80 =05 =01 xFF xFF =04 xFF =FF xFF xFF xFF => odblokuj box6 (jeśli RGB1 włączony)
box2: =30 =80 =05 =01 xFF xFF =04 xFF =00 xFF xFF xFF => zablokuj box6 (jeśli RGB1 wyłączony)
box3: =30 =80 =05 =02 xFF xFF =04 xFF =FF xFF xFF xFF => odblokuj box7 (jeśli RGB2 włączony)
box4: =30 =80 =05 =02 xFF xFF =04 xFF =00 xFF xFF xFF => zablokuj box7 (jeśli RGB2 wyłączony)

box5: =30 =80 =05 xFF xFF xFF xFF xFF xFF xFF xFF xFF => wyłącz przekaźnik (jeśli jakakolwiek wiadomość z modułów RGB z grupy 5)
box6: =30 =80 =05 xFF xFF xFF xFF xFF xFF xFF xFF xFF => włącz przekaźnik (jeśli jakakolwiek wiadomość z modułów RGB z grupy 5)
box7: =30 =80 =05 xFF xFF xFF xFF xFF xFF xFF xFF xFF => włącz przekaźnik (jeśli jakakolwiek wiadomość z modułów RGB z grupy 5)
Regards
Jacek
Bartek
Posts: 326
Joined: 14 Jul 2011, 19:36
Location: Wrocław
Contact:

Re: Sterownik RGB - automatyczne włączanie zasilacza

Post by Bartek »

A jak w przypadku sterowania zasilaniem RGB rozwiązujecie problem opóźnienia startu zasilacza? Mam przykładowo światła w wc i łazience zapalane płynnie od 0 do max w 1s, ale zasilacz startujący razem z RGB podaje napięcie po około 200-400ms. Przez to animacja nie jest od 0 tylko od pewnej wartości pwm.

Myślałem czy by na stałe jednak zasilacza nie trzymać włączonego albo softwareowo opóźnić animację np poprzez ustawienie stanu 1 na te 300ms i dopiero odpalenie animacji do max wartości. Ale może da się jakoś sprytniej to obejść? Może w RGB przydał by się ustawialny czas zwłoki przy włączaniu, ktory by najpierw podał sygnał włączenia albo przytrzymał przez zadany czas stan 0x01 na wyjściach RGB.
Jacek
Posts: 559
Joined: 17 Feb 2007, 18:00

Re: Sterownik RGB - automatyczne włączanie zasilacza

Post by Jacek »

Ustawiłbym inną prędkość ściemniania kiedy zasilacz jest włączony np 1s i inną kiedy zasilacz jest wyłączony np 256s. Służy do tego instrukcja 0x22 (USTAW PRĘDKOŚĆ RGB NA...)
Obawiam się jednak, że instrukcja ta zatrzyma rozjaśnianie... trzeba by to rozwiązać jakoś inaczej.
Używasz instrukcji START/STOP do załączania?
Regards
Jacek
Jacek
Posts: 559
Joined: 17 Feb 2007, 18:00

Re: Sterownik RGB - automatyczne włączanie zasilacza

Post by Jacek »

A jak ustawisz tę instrukcję z timerem opóźniającym na 1s, to będzie za duże opóźnienie? Dodatkowo trzeba by też zainicjować przekaźnik, czyli
box1: jeśli załączenie, to Rozjaśnij o 1 (inicjuje przekaźnik)
box2: jeśli załączenie, to Ustaw płynnie na 255 z opóźnieniem 1s
Regards
Jacek
Bartek
Posts: 326
Joined: 14 Jul 2011, 19:36
Location: Wrocław
Contact:

Re: Sterownik RGB - automatyczne włączanie zasilacza

Post by Bartek »

No ta sekunda to już dość długo. Gdy zasilacz jest włączony i powiedzmy otwieram drzwi do wc (wyposażone w kontaktron) to idealnie światło się wtedy rozjaśnia. Ta sekunda zwłoki powoduje już zauważalny lag :). To chyba pozostaje albo znaleźć zasilacz, który szybko wstaje, albo trzymać go włączonego gdy w domu panuje jakiś ruch.
Jacek
Posts: 559
Joined: 17 Feb 2007, 18:00

Re: Sterownik RGB - automatyczne włączanie zasilacza

Post by Jacek »

A jak rozróżniasz wejście od wyjścia z łazienki skoro jest to tylko kontaktron?
Regards
Jacek
Post Reply