Moduł przycisków - montaż

HAPCAN installation tips and troubleshooting when assembling, commissioning and configuring devices.
Rozwiązywanie problemów z instalacją HAPCAN, budową, uruchamianiem i konfiguracją urządzeń.
Post Reply
zetbees
Posts: 50
Joined: 29 Sep 2015, 18:26
Contact:

Moduł przycisków - montaż

Post by zetbees »

Ponieważ od strony elektroniczno-montażowej jestem mocno amatorem (dlatego dobrze, że jest możliwość zakupu gotowych modułów), a obecnie jestem już na etapie końcowego montażu modułów przycisków w puszkach i podłączeniem do wyłączników borykam się z problemem obróbki kolorowej taśmy modułu.
Chętnie zasięgnąłbym rady bardziej doświadczonych osób.
Czy tylko odizolowywać poszczególne przewody i bezpośrednio lutować do diod i przykręcać do wyłączników, czy też dokupić coś w rodzaju
http://www.tme.eu/pl/details/awp-16zz/z ... dc/ninigi/ i http://www.tme.eu/pl/details/awp-16p/zlacza-idc/ninigi/
i rozprowadzać z dodatkowej płytki linie sygnałowe.
Albo istnieje jeszcze jakieś inne rozwiązanie?
muzyk
Posts: 46
Joined: 30 Sep 2011, 20:24

Re: Moduł przycisków - montaż

Post by muzyk »

I tak w puszce za wiele miejsca nie zostaje i moim zdaniem wpychać jeszcze te złączki bez sensu. Jedyny plus, to odpięcie np. w przypadku wymiany diody. Ja rozdzielam nitki taśmy i podkręcam do łączników bezpośrednio. Łącznika z sygnalizacją jeszcze nie instalowałem oprócz dotykowego.
djsuszi
Posts: 57
Joined: 14 Sep 2015, 11:03

Re: Moduł przycisków - montaż

Post by djsuszi »

zetbees wrote:Albo istnieje jeszcze jakieś inne rozwiązanie?
i jakie wybrałeś ?
chyba te IDC16 będą najlepsze, bo rozszywanie tej taśmy i łączenie na 14 przycisków to trochę ryzykowne może być, zamknięte w puszce się nie rusza, ale przy wyjmowaniu/wkładaniu coś łatwo uszkodzić
zetbees
Posts: 50
Joined: 29 Sep 2015, 18:26
Contact:

Re: Moduł przycisków - montaż

Post by zetbees »

W moim przypadku sprawa jest trochę bardziej skomplikowana.
Jeśli chodzi o wtyki to wybrałem 16-to pinowe 3M 89116-0101HA i ładnie dają się montować na kolorowej taśmie Hapcana
Image
Dobrze sprawdzają się te wtyki przy montażach próbnych - bez problemu pasuje albo drucik typu "arduino" albo bezpośrednio drut średnicy 0,75mm2 lub 0,8mm2.
Natomiast jako przyciski wybrałem firmę Vimar co skutkuje małymi puszkami w ścianach przy dużej ilości przycisków - max. 7 szt. + 7 diód - więc efekt sałatki kablowej gwarantowany - trochę tych kabli jest
Image
Na szczęscie można przyciski zmontować oddzielnie a potem w całości przykręcić do puszki - więc wersje testowe, czasowe lub z małą ilością przycisków montuję na wtykach - a wersje ostateczne na złączach zaciskanych, ponieważ przy wielu kablach dochodziło do rozłaczeń.
Image
Post Reply