Moduł włącznik - tryb monostabilny

HAPCAN installation tips and troubleshooting when assembling, commissioning and configuring devices.
Rozwiązywanie problemów z instalacją HAPCAN, budową, uruchamianiem i konfiguracją urządzeń.
Post Reply
Marcin
Posts: 200
Joined: 16 Sep 2011, 13:05

Moduł włącznik - tryb monostabilny

Post by Marcin »

Jacku, podpowiedz jak zrealizować funkcję dzwonek do drzwi ? :)

W dokumentacji jest napisane:
5.2. Timer
Wykonanie wszystkich instrukcji (oprócz blokujących 0xDD-0xDF) może być opóźnione wykorzystując timer-y.
Każdy kanał (przekaźnik) posiada własny niezależny timer. Czas opóźnienia może być ustawiony w zakresie
1s - 24h. Poniższy wykres pokazuje zależność czasu opóźnienia od wartości rejestru TIMER. Wykorzystując timer
można użyć przekaźnik jako np. wyłącznik schodowy, włączający się po naciśnięciu przycisku i wyłączający po
określonym czasie.


Zastanawia mnie to dlaczego w module przekaźnik nie ma instrukcji 'wyłącz po czasie'.
Pozdrawiam,
Marcin.
Bartek
Posts: 326
Joined: 14 Jul 2011, 19:36
Location: Wrocław
Contact:

Re: Moduł włącznik - tryb monostabilny

Post by Bartek »

Jak to nie ma? Wyłącz przekaźnik jest + opóźnienie czasowe ;). Możesz zareagować np na informację o włączeniu przekaźnika i ustawić jego wyłączenie za określony czas.
Marcin
Posts: 200
Joined: 16 Sep 2011, 13:05

Re: Moduł włącznik - tryb monostabilny

Post by Marcin »

Witaj.

Do tego sam doszedłem, a nie można by łatwiej bez zajmowania dwóch boxów? :)
Pozdrawiam,
Marcin.
Bartek
Posts: 326
Joined: 14 Jul 2011, 19:36
Location: Wrocław
Contact:

Re: Moduł włącznik - tryb monostabilny

Post by Bartek »

Cierpisz na brak boxów w przekaźniku? :)
Marcin
Posts: 200
Joined: 16 Sep 2011, 13:05

Re: Moduł włącznik - tryb monostabilny

Post by Marcin »

Jeszcze nie cierpie, z trochę innych powodów brakuje mi tej funkcji bezpośrednio.

Po konfiguracji dwóch przycisków do jednego przekaźnika np schodowy, jednym przyciskiem włączam sobie timer a drugim przyciskiem zaneguj.

Niestety po konfiguracji nie działa to z wiadomych przyczyn: jeden i drugi przycisk uruchamia timer z tym że przyciskiem zaneguj mogę wyłączyć przekaźnik przed upłynięciem czasu.
Pozdrawiam,
Marcin.
Bartek
Posts: 326
Joined: 14 Jul 2011, 19:36
Location: Wrocław
Contact:

Re: Moduł włącznik - tryb monostabilny

Post by Bartek »

Nie wiem co tam dokładnie chcesz osiągnąć ale czy nie myślałeś, żeby to światło po prostu uruchamiać czujnikiem ruchu? Zwłaszcza, że piszesz coś o schodach, więc tam aż się prosi, żeby światło było bezobsługowe. U siebie planuję mieć automatyczne włączane światła w każdym pomieszczeniu, ale ich sterowaniem zajmie się komputer centralny, bo jeden IF w boxie nie ogarnie tej logiki ;).
Post Reply