Sterownik temperatury PWM - zastosowanie.

HAPCAN installation tips and troubleshooting when assembling, commissioning and configuring devices.
Rozwiązywanie problemów z instalacją HAPCAN, budową, uruchamianiem i konfiguracją urządzeń.
Post Reply
Marcin
Posts: 200
Joined: 16 Sep 2011, 13:05

Sterownik temperatury PWM - zastosowanie.

Post by Marcin »

Cześć.

Jacku, napisz jak wysterować przekaźnik ze sterownika temperatury PWM.
Nie bardzo mogę zrozumieć o co w tym chodzi.
Pozdrawiam,
Marcin.
Jacek
Posts: 559
Joined: 17 Feb 2007, 18:00

Re: Sterownik temperatury PWM - zastosowanie.

Post by Jacek »

Przy regulacji termostatem temperatura w pomieszczeniu oscyluje szeroko wokół temperatury zadanej. Zaletą regulatora jest to, że stale utrzymuje temperaturę blisko temperatury zadanej.
Załóżmy, że okres PWM to 10min i w tym czasie przekaźnik otwiera zawór ogrzewania przez 5 min i przez następne 5 min zawór jest zamknięty. Wartość wypełnienia takiego przebiegu PWM wynosi 50%.
Regulator temperatury (w module przycisku UNIV 3.1.3.x i UNIV 3.1.2.x) umożliwia określenie wartości wypełnienia PWM w zależności od różnicy temperatury pomiędzy temperaturą zadaną i temperaturą z czujnika.
Dodajmy teraz do wcześniejszego założenia, że temperatura nastawiona to 25°C, a temperatura odczytana z czujnika to 24°C. Oznacza to, że pomieszczenie powinno być jeszcze dogrzewane, ale już nie tak intensywnie, bo temperatura czujnika jest blisko zadanej. Z tego względu sterownik będzie cyklicznie otwierał i zamykał zawór co 5min. Gdy temperatura pomieszczenia zwiększy się do 24,5°C regulator powinien zareagować w ten sposób, że skróci jeszcze bardziej czas kiedy otwarty jest zawór i np przy wypełnieniu PWM wynoszącym 20% (i okresie PWM=10min) będzie otwierał zawór ogrzewania na 2 min, a przez pozostałem 8min zawór będzie zamknięty. Im bliżej temperatura czujnika będzie temperatury zadanej tym mniejsze powinno być ustawienie wypełnienia PWM.
Sterownik temperatury modułów UNIV 3.1.3.x i UNIV 3.1.2.x umożliwia zdefiniowanie wypełnień PWM w zależności od uchybu temperatury (różnicy między temperaturą zadaną a temperaturą z czujnika) od -2°C do 0°C w odstępach co 0,0625°C, czyli w 32 krokach.
W konfiguracji modułów wypełnienia nie wprowadza się w wartościach procentowych ale w wartościach 0-255, gdzie 0 odpowiada 0%, a 255 odpowiada 100%.

Poniższe ustawienia PWM mają charakterystykę liniową i spowodują, ze przy uchybie temperatury -2°C zawór ogrzewania będzie non stop otwarty, przy uchybie -1°C będzie tyle samo otwarty ile zamknięty, a przy uchybie -0,5°C zawór będzie otwarty przez ćwierć czasu okresu PWM. Jest tu jeszcze ustawienie czułości regulatora, które powoduje, że zmiany uchybu temperatury mniejsze niż nastawiona czułość nie będą powodować reakcji regulatora (nie będą powodować zmiany wartości PWM). Ustawienia te można dobrać indywidualnie w zależności od pomieszczenia.
Untitled.png
Do sterowania przekaźnikiem ogrzewania użyj bajtu HEAT PWM STATE. Bajt ten ma wartość 0xFF kiedy zawór ogrzewania powinien być otwarty i wartość 0x00 kiedy zawór powinien być zamknięty.
Untitled2.png
Regards
Jacek
Post Reply