Dlaczego CAN

Post Reply
Pavlik
Posts: 6
Joined: 28 Sep 2008, 20:46
Location: Warszawa

Dlaczego CAN

Post by Pavlik »

Witaj Jacku,

Na wstepie chcialbym powiedziec, ze na podstawie tych informacji jakie umiesiles na stronie stworzyles bardzo ciekawy system. Jesli wszystkie mozliwosci jakimi dysponuje ten system sa faktycznie dostepne to szczerze GRATULUJE !!!

Mam natomiast pare pytan dotyczacych tego czemu akurat wykorzystales CAN a nie np. RS485.

Z informacji jakie znalazlem w internecie wynika, ze RS485 moze wykorzystywac magistrale o prawie dowolnej topologi (np. topologia drzewa). Z tego co udalo mi sie doczytac na Twojej stronie wynika, ze CAN musi miec topologie magistrali.

Kolejne pytanie dotyczy tego czemu nie wykorzytales np. protokolu CANOpen i stworzyles wlasny. Czy nie byloby lepiej korzystac juz z ustandaryzowanego protokolu np. po to aby mozna bylo podlaczyc urzadzenia innych producentow do Twojego systemu

Ostatnie pytanie dotyczy tego, czy mozna gdzies zobaczyc dzialajacy system w okolicy W-wy. Z tego co zauwazylem mieszkasz w Londynie.

Pozdrawiam

Pavlik
Jacek
Posts: 560
Joined: 17 Feb 2007, 18:00

Re: Dlaczego CAN

Post by Jacek »

Witam Pavlik

Jest problem z Twoim email-em na wp.pl.

Jeśli chodzi o system to wybrałem CAN ze względu na łatwość implementowania. Protokół RS485 jest opisany tylko w warstwie fizycznej Warstwowego Modelu OSI, natomiast CAN dodatkowo w drugiej warstwie (Łącza Danych). Czyli formatowanie ramek, arbitraż, CRC, itp jest realizowane przez hardware procesora.

Najlepiej jeśli magistrala CAN jest topologii szyny, ale dopuszczalne są też inne.

Szybko zniechęciłem się kiedy czytałem dokumentacje OpenCAN, stwierdziłem, że szybciej będzie stworzyć własny. W tamtym czasie nie przewidywałem współpracy z urządzeniami innych producentów.

Niestety nie mam kontroli nad tym gdzie instalowane są urządzenia HAPCAN, więc nie mogę tu pomóc ;) Można jedynie testować internetowy system demonstracyjny.

Pozdrawiam
Jacek
Regards
Jacek
Pavlik
Posts: 6
Joined: 28 Sep 2008, 20:46
Location: Warszawa

Re: Dlaczego CAN

Post by Pavlik »

Jacku dziękuje za odpowiedz. Faktycznie jest jakis problem z tym kontem i chyba bede musail cos zmienic.
Powiedz mi czy jezeli chodzi o zakup urzadzen testowych to mozna go teraz dokonac, czy trzeba czekac do 20 pazdziernika.

Bylbym ogolnie zainteresowany kupieniem paru takich urzadzen. Jezeli moglbys mi dac znac co i jak to bylbym wdzieczny. Nie ukrywam ze musze jeszcze dokladniej postudiowac Twoje instrukcje do poszczegolnych urzadzen tak abym mogl zadawac jakies bardziej szczegolowe pytania.

Ogolnie zastanawiam sie nad wykorzystaniem Twoich urzadzen w polaczeniu z jakims komputerkiem. Tak aby mozna bylo stworzyc jakies bardziej rozbudowane funkcje.

Pozdrawiam
Pavlik
Post Reply