[tuto] Hapcan with openhab on cubieboard

Bartek
Posts: 326
Joined: 14 Jul 2011, 19:36
Location: Wrocław
Contact:

Re: [tuto] Hapcan with openhab on cubieboard

Post by Bartek »

W ostateczności pewnie też przepcham to przez mqtt. Dobrze to działa? Nie gubi ramek?

W samym OH2 udało mi się wczoraj odbierać już ładnie ramki ale jest problem jeśli ramka zawiera bajt z wartością 0, wtedy string jest ucinany i nie wiem czy to da się obejść nie przerabiając bindinga. Dziwne że tak mało osób używających OH2 potrzebuje tcp w trybie binarnym a nie tekstowym i nie ma natywnej obsługi.
kompio
Posts: 98
Joined: 22 Jul 2016, 14:38

Re: [tuto] Hapcan with openhab on cubieboard

Post by kompio »

mqtt chyba najciekawsze bo łatwo później to interpretować dowolnym systemem. Co do gubienia to czasem coś nie dotrze do modułu ... ale może to być kwestia dopracowania tego w node-redzie ... dużo testuje zdalnie . I często wydaje mi się że moduł ethernetowy coś szwankuje ... nawet lokalnie 10% odczytów pamięci / harmonogramu kończy się nie powodzeniem lub zwiechą Programmera - macie podobnie ?
Jest możliwość zrobienia jakiegoś "stress testu" dla modułu eth. żeby wyeliminować problem "niedolutowania" czegoś ?
Bartek
Posts: 326
Joined: 14 Jul 2011, 19:36
Location: Wrocław
Contact:

Re: [tuto] Hapcan with openhab on cubieboard

Post by Bartek »

Programer u mnie działa raczej bez problemów. Na starszych modułach potrafił się przywiesić, ale to problem z odświeżaniem okna i po zaczytaniu 100% się odwiesza.
Bartek
Posts: 326
Joined: 14 Jul 2011, 19:36
Location: Wrocław
Contact:

Re: [tuto] Hapcan with openhab on cubieboard

Post by Bartek »

Kurczę, ciężka jest ta java i środowisko Eclipse, zwłaszcza jak na co dzień widujesz .NET i Visual Studio 2017 ;).
Po 6 godzinach udało mi się ogarnąć jak przerabiać bindingi i zrobiłem na razie przeróbkę TCP tak aby zwracał stringa ładnego z ramkami :)

22:15:44.127 [DEBUG] [.eclipse.smarthome.model.script.test] - received: AA30300302FFFF074004FFFFFFABA5
22:15:44.128 [DEBUG] [.eclipse.smarthome.model.script.test] - received: AA30200201FFFF0200FFFF020053A5

Spróbuję to przerobić na jakiegoś dedykowanego bindinga do Hapcana, żeby można było posługiwać się wprost stringowym zapisem ramki.
Marcin
Posts: 200
Joined: 16 Sep 2011, 13:05

Re: [tuto] Hapcan with openhab on cubieboard

Post by Marcin »

Bartek, masz już coś więcej ?
Pozdrawiam,
Marcin.
Bartek
Posts: 326
Joined: 14 Jul 2011, 19:36
Location: Wrocław
Contact:

Re: [tuto] Hapcan with openhab on cubieboard

Post by Bartek »

Zacząłem robić dedykowanego plugina, ale niestety musiałem na razie przerwać z powodu sił wyższych :|.
Grzegorz
Posts: 12
Joined: 04 Jul 2016, 19:09

Re: [tuto] Hapcan with openhab on cubieboard

Post by Grzegorz »

kompio wrote:Takie coś u mnie działa jak na razie :
hapcan hardware <=> tcp <=> node-red <=> mqtt <=> home-assistant / OpenHab2
1.NR wpina sie bezposrednio do modulu eth? Czy jeszcze jakis skrypt wyciaga z eth i wklada do NR?
2.HASS i OH2 czytaja z roznych kanalow? I czy kanalow jest wiecej (np najpierw zblizony bardziej do ramek hapcana i dopiero kanaly dla HASS/OH2)
Bartek
Posts: 326
Joined: 14 Jul 2011, 19:36
Location: Wrocław
Contact:

Re: [tuto] Hapcan with openhab on cubieboard

Post by Bartek »

Z tym pluginem do OpenHaba to się poddałem, jednak nie trawię javy a praca w eclipsie powoduje u mnie wysypkę na rękach ;).

Nabyłem za to mały komputerek miniPC bo wpadłem na pomysł stworzenia niezależnego systemu, łatwo rozszerzalnego, opartego na brokerze MQTT, który nie będzie miał tak wysokiego progu wejścia jak wszystkie systemy w okolicy. Jakby coś z tego wyszło, a mam nadzieję że wyjdzie, to dam znać.
Bartek
Posts: 326
Joined: 14 Jul 2011, 19:36
Location: Wrocław
Contact:

Re: [tuto] Hapcan with openhab on cubieboard

Post by Bartek »

Heh, kolejna zmiana planów :D. OpenHaba porzuciłem całkowicie, teraz zajmuję się node-redem. Niedługo* będę miał coś fajnego dla zainteresowanych :)

* niedługo - w moim przypadku to okres od 2-24 miesięcy ;)
kompio
Posts: 98
Joined: 22 Jul 2016, 14:38

Re: [tuto] Hapcan with openhab on cubieboard

Post by kompio »

Już zacieram ręce na porządną robotę ;]
Marcin
Posts: 200
Joined: 16 Sep 2011, 13:05

Re: [tuto] Hapcan with openhab on cubieboard

Post by Marcin »

Bartek puść trochę więcej pary z klawiatury :)
Pozdrawiam,
Marcin.
Bartek
Posts: 326
Joined: 14 Jul 2011, 19:36
Location: Wrocław
Contact:

Re: [tuto] Hapcan with openhab on cubieboard

Post by Bartek »

Proszę bardzo :)
node-red-hapcan.png
node-red-hapcan.png (3.1 KiB) Viewed 9014 times
Image
Marcin
Posts: 200
Joined: 16 Sep 2011, 13:05

Re: [tuto] Hapcan with openhab on cubieboard

Post by Marcin »

Czy "to" się połączy z domoticzem ?
Pozdrawiam,
Marcin.
Bartek
Posts: 326
Joined: 14 Jul 2011, 19:36
Location: Wrocław
Contact:

Re: [tuto] Hapcan with openhab on cubieboard

Post by Bartek »

Node-red ma spore możliwości komunikacji z innymi systemami poprzez pluginy (obsługuje http, tcp, mqtt), również UI w nim można zrobić. U siebie już mogę włączać światła w Hapcanie z telewizora ;). Pewnie można połączyć to z Domoticzem, tylko pytanie po co, bo Node-red to w zasadzie konkurencja dla Domoticza. To co widać na poprzednim obrazku to wszystko co trzeba zrobić aby z przycisku na tablecie sterować przekaźnikami Hapcana. Nawet nie trzeba dokumentacji do Hapcana czytać ;).

Szukałem takiej możliwości aby moja żona czy dzieci mogły bez problemu programować dom i to co daje Node-red nadaje się idealnie. Ale o tym to założę osobny wątek,żeby tutaj nie śmiecić.
Marcin
Posts: 200
Joined: 16 Sep 2011, 13:05

Re: [tuto] Hapcan with openhab on cubieboard

Post by Marcin »

node-red-hapcan.png
node-red-hapcan.png (3.1 KiB) Viewed 9007 times
Jak to nie trzeba dokumentacji czytać? Możesz objaśnić na tym przykładzie jak wygląda oprogramowanie tego klocka?
Pozdrawiam,
Marcin.
Post Reply