HapCan długość przewodów magistrali

djsuszi
Posts: 57
Joined: 14 Sep 2015, 11:03

HapCan długość przewodów magistrali

Post by djsuszi »

jaka może być długość przewodów całej magistrali, jak i przewodów pomiędzy poszczególnymi modułami?
ktoś jakimiś przykładami z życia może się pochwalić ?

o ile w przypadku ETH/RS232 , przekaźników nie ma z tym problemu, to moduły Przycisku czy IRDA są zazwyczaj dość sporo wyniesione od samego "centrum".

Sam CAN z tego co widzę, jest magistralą do której podpinamy się równolegle, a podwójne gniazda w obudowach wymuszają niejako szeregowy montaż.
Jacek
Posts: 559
Joined: 17 Feb 2007, 18:00

Re: HapCan długość przewodów magistrali

Post by Jacek »

jaka może być długość przewodów całej magistrali, jak i przewodów pomiędzy poszczególnymi modułami?
ktoś jakimiś przykładami z życia może się pochwalić ?
Długość magistrali to maksymalnie 150m przy użyciu przewodu o średnicy 0,5mm (skrętka komputerowa kategorii 5e). Maksymalnie na takim odcinku magistrali może znajdować się 100 modułów. Odległości między modułami mogą być dowolne, ale w sumie nie mogą przekroczyć tych 150m. Jedyna możliwa topologia sieci CAN to szyna, czyli połączenie od modułu do modułu bez odgałęzień. Jest możliwość łączenia dwóch lub więcej odcinków magistral za pomocą przemysłowych repeater-ów CAN.
Sam CAN z tego co widzę, jest magistralą do której podpinamy się równolegle, a podwójne gniazda w obudowach wymuszają niejako szeregowy montaż.
Gniazda magistrali (RJ45) wewnątrz modułów są połączone równolegle, więc jest to połączenie równoległe. Natomiast rzeczywiście wizualnie sprawia wrażenie motażu szeregowego.
Regards
Jacek
djsuszi
Posts: 57
Joined: 14 Sep 2015, 11:03

Re: HapCan długość przewodów magistrali

Post by djsuszi »

Sam CAN z tego co widzę, jest magistralą do której podpinamy się równolegle, a podwójne gniazda w obudowach wymuszają niejako szeregowy montaż.
Gniazda magistrali (RJ45) wewnątrz modułów są połączone równolegle, więc jest to połączenie równoległe. Natomiast rzeczywiście wizualnie sprawia wrażenie motażu szeregowego.[/quote]

czyli tak reasumując mając wszystkie moduły w 1 miejscu i chcąc mieć włączniki w 3 pokojach, muszę kable ciągnąć pomiędzy tymi pokojami?
czy wystarczą pojedyncze skrętki skoro to połączenie równoległe i będzie to wyglądało jak gwiazda i warunkiem działania jest, żeby wszystko nie przekraczało tych 150m ??
czy jest możliwość zmniejszenia szybkości magistrali, aby podnieść ten limit odległości ??

Przyznam szczerze, że przydały by się jakieś filmiki na youtube pomagające zobrazować co i jak w tym HapCan'ie piszczy.
Jak i jakieś dostępne na stronie "best practice", np. z informacjami o odległości kabli komunikacyjnych na jakich kablach, jaka np. max odległość modułu 3.1.2 od Panelu Dotykowego Gira 55, jakieś przykłady zamontowania 14 przycisków 3.1.3. Schematy połączeń i wykorzystania modułów itd,

Przyznam szczerze, że od prawie roku wiercę temat "domu inteligentnego", a dopiero wczoraj natrafiłem na HapCan'a. Ilość przystępnych informacji o nim jest jednak trochę śladowa, przynajmniej dla "laika"
Bartek
Posts: 326
Joined: 14 Jul 2011, 19:36
Location: Wrocław
Contact:

Re: HapCan długość przewodów magistrali

Post by Bartek »

Mi też z początku było trudno podjąć różne decyzje ;). Zbieram się od pewnego czasu, że skrobnąć wpis na blogu o dalszych bojach z hapcanem.

A jeśli chodzi o połączenia typu "odczep" jednoprzewodowy, to też mi to po głowie chodziło. Przykładowo idzie sobie skrętka przez pokój pod sufitem i potrzebuję domontować do niego odczep na jeden moduł, który musi znajdować się powiedzmy 2m niżej. Niby można pociągnąć dwa przewody przedłużająć magistralę, ale ciekawi mnie przy jakiej długości odczepie "pojedynczym" magistrala będzie jeszcze działać prawidłowo.
djsuszi
Posts: 57
Joined: 14 Sep 2015, 11:03

Re: HapCan długość przewodów magistrali

Post by djsuszi »

właśnie, Panie Jacku można prosić o opinię, a może test ? :)
Image
Jacek
Posts: 559
Joined: 17 Feb 2007, 18:00

Re: HapCan długość przewodów magistrali

Post by Jacek »

Topologia sieci CAN powinna być jak najbliższa magistrali (szynie obustronnie terminowanej rezystorami 120 Ohm) po to, by uniknąć odbić sygnału.
W praktyce są dopuszczalne odczepy podłączone do magistrali. Organizacja CAN-CIA zaleca by pojedynczy odczep nie przekraczał 10m, a suma wszystkich odczepów na magistrali nie przekraczała 50m. Oczywiście wszystkie odczepy należy wliczyć do maksymalnej dopuszczalnej długości magistrali czyli 150m.
Powyższe długości dopuszczalnych odczepów podane są dla parametrów sieci HAPCAN, czyli prędkości 125kbps itp. oraz przy zastosowaniu przewodu skrętkowego UTP
Regards
Jacek
Jacek
Posts: 559
Joined: 17 Feb 2007, 18:00

Re: HapCan długość przewodów magistrali

Post by Jacek »

czy jest możliwość zmniejszenia szybkości magistrali, aby podnieść ten limit odległości ??
Nie, HAPCAN pracuje tylko na 125kbps.
Przyznam szczerze, że przydały by się jakieś filmiki na youtube pomagające zobrazować co i jak w tym HapCan'ie piszczy.
Jak i jakieś dostępne na stronie "best practice", np. z informacjami o odległości kabli komunikacyjnych na jakich kablach,
Pewnie będę musiał umieścić na stronie więcej informacji o budowie magistrali.
jaka np. max odległość modułu 3.1.2 od Panelu Dotykowego Gira 55
Do podłączenia tego modułu z panelem używa się załączony przewód o długości około 25cm. Przy zastosowaniu własnych paneli przewód może być przedłużony o kilka centymetrów, ale zmniejszy to czułość takiego panela.
jakieś przykłady zamontowania 14 przycisków 3.1.3. Schematy połączeń i wykorzystania modułów itd,
Schemat połączeń znajdziesz w tym dokumencie http://hapcan.com/devices_pl/universal/ ... x_b_pl.pdf
Regards
Jacek
Marcin
Posts: 200
Joined: 16 Sep 2011, 13:05

Re: HapCan długość przewodów magistrali

Post by Marcin »

Witaj.

U mnie magistrala na skrętce UTP ma długość 170m, na razie 12 modułów przekażników, trzy ściemniacze i jeden włącznik dotykowy.
Wszystko działa poprawnie. Mam jeszcze repeater CAN do magistrali na piętro jednak nie mam czasu aby go sprawdzić.
Pozdrawiam,
Marcin.
djsuszi
Posts: 57
Joined: 14 Sep 2015, 11:03

Re: HapCan długość przewodów magistrali

Post by djsuszi »

Marcin wrote:Witaj.

U mnie magistrala na skrętce UTP ma długość 170m, na razie 12 modułów przekażników, trzy ściemniacze i jeden włącznik dotykowy
W jaki sposób tym sterujesz mając 6/7 przycisków-wejść i prawie 100 wyjść?
Marcin
Posts: 200
Joined: 16 Sep 2011, 13:05

Re: HapCan długość przewodów magistrali

Post by Marcin »

djsuszi wrote:
Marcin wrote:Witaj.

U mnie magistrala na skrętce UTP ma długość 170m, na razie 12 modułów przekażników, trzy ściemniacze i jeden włącznik dotykowy
W jaki sposób tym sterujesz mając 6/7 przycisków-wejść i prawie 100 wyjść?

To stan przejściowy, nowa instalacja w przebudwywanym domu. Wyłaczników będzie z 30...
Pozdrawiam,
Marcin.
VDR
Posts: 15
Joined: 01 Jun 2015, 12:57

Re: HapCan długość przewodów magistrali

Post by VDR »

Chciałbym się podczepić pod wątek bo czas kiedy zacznę układać skrętkę zaczyna się przybliżać. To co planuje jeśli chodzi o kabelkologię: wszystkie moduły przekaźnikowe itp chcę umieścić w szafie rozdzielczej na szynie DIN, tak samo moduły rolet, moduły sterowania oświetleniem LED, zasilacze itp. Szafa będzie pewnie coś na około 315 pól/modułów. Obok podejrzewam zawiśnie również szafeczka LSA Krone aby uporządkować skrętkę i nie robić sobie w szafie rozdzielczej bałaganu. Jedyny szkopuł to włączniki. Tutaj jak rozumiem muszę pociągnąć skrętkę od włącznika do włącznika. Na ile bezawaryjne jest rozwiązanie z odczepami ? :) Zakładając że włączniki będę miał na wysokości 1,5m od posadzki i zakładając, że skrętka magistralna będzie leciała w tynku przy podłodze czy w wylewce, na każdym włączniku oszczędzam już 1,5m na powrocie. 50m nieprzekraczalne na odczepach daje mi jakieś 33 punkty z wyłącznikami na odczepach plus niecale 100m magistrali miedzy wylacznikami (w szafie rozdzielczej w koncu jakis niewielki fragment magistrali miedzy modulami bedzie).
Gdybym chcial robic bez odczepow, musze ciagnac magistrale 1,5m w gore do puszki wyłącznika i wracac w doł kolejne 1,5m do posadzki aby jechac dalej do kolejnego wyłącznika. Na jeden punkt potrzebuje więc 3m magistrali. Przy 33 punktach z wylacznikami moja magistrala ma 99m na samych podejsciach do wylacznikow. Zostaje niecale 50 na pociagniecie miedzy wylacznikami i do szafy.

Opcja 1 wydaje mi sie ciekawsza, tym bardziej ze mam rowniez poddasze uzytkowe. Daje troche więcej zapasu na dlugość magistrali miedzy wylacznikami. . Co prawda 33 punkty z wylacznikami wydaje mi sie ze jest przesadzona iloscia biorac pod uwage wielosensorowe panele plus defacto mozliwosc sterowania roznymi poleceniami pod jednym sensorem ale myślę że około 20 mogę realnie mieć. W niektórych wiekszych pomieszczeniach pewnie chciałbym mieć 2 wyłączniki, żeby nie ganiać przez pokój. To samo w pomieszczeniach do których można wejść z kilku stron - pewnie chciałbym mieć wyłącznik przy każdym wejściu.

Nie bede miał kłopotów jesli tak zrealizuje magistralę? Jak zrobić nadmiarowość na wypadek uszkodzenia np. skretki magistralnej ? Druga skretka/instalacja obok ? Jak realizować praktycznie odczepy biorac pod uwagę, że później mogę mieć do nich utrudniony dostęp? A może nie kombinować z tymi odczepami tylko szukać tak trasy aby wyszło mniej niż 150m ? Ktoś w ogóle zrealizował taka magistrale z odczepami czy raczej wszyscy jedziecie od punktu do punktu ? :)

Dużo pytań ale jak położę magistrale w peszlu w jastrychu to póżniej zmian już raczej nie zrobię. Wiec wole pytać póki mam jeszcze czas. Co prawda jest jeszcze opcja ze zrobie sufity podwieszane i całość szpejostwa poleci pod sufitem ale na ta chwile jeszcze nie mam tego na 100% sprecyzowane i wolalbym projektować tak jakbym sufitów podwieszanych nie miał.
Bartek
Posts: 326
Joined: 14 Jul 2011, 19:36
Location: Wrocław
Contact:

Re: HapCan długość przewodów magistrali

Post by Bartek »

Rozważ pilota i moduły IR ;) - zwłaszcza tam gdzie przebywasz najczęściej. U mnie wyparł on całkowicie jakiekolwiek przyciski na ścianach. I do tego rozpieszcza i rozleniwia na tyle, że konieczność pójścia do wyłącznika światła przed snem wydaje się być jakimś reliktem przeszłości :).
VDR
Posts: 15
Joined: 01 Jun 2015, 12:57

Re: HapCan długość przewodów magistrali

Post by VDR »

Widziałem Twoje rozwiązanie ale wiem po tym jak ciągle szukam pilota od TV i dekodera, że jednak może to u mnie stanowić problem, przynajmniej dopóki dzieciak nie wyrośnie ;P Myślę, że i tak IR zamontuje jako dodatkowa opcje, jednak wyłączniki muszą być ;)
Bartek
Posts: 326
Joined: 14 Jul 2011, 19:36
Location: Wrocław
Contact:

Re: HapCan długość przewodów magistrali

Post by Bartek »

Możesz kupić kilka pilotów i porozmieszczać po całym pokoju :D. U mnie zawsze leży w jednym miejscu, ale też pokój niezbyt wielki ;).
VDR
Posts: 15
Joined: 01 Jun 2015, 12:57

Re: HapCan długość przewodów magistrali

Post by VDR »

u mnie piloty zmieniają miejsce pobytu w zależności od tego gdzie moje dziecko się przemieszcza ;P Wracając do tematu, ktoś podpowie z magistralą ? :) Będę próbował uskutecznić wersję 2 ale jakby się okazało, że mi metrów zabraknie to w kierunku tych odczepów bym poszedł :D
Post Reply