HapCan długość przewodów magistrali

Jacek
Posts: 560
Joined: 17 Feb 2007, 18:00

Re: HapCan długość przewodów magistrali

Post by Jacek »

Nie zalecałbym wykonywania odczepów już na etapie projektowania. Poza tym maksymalna teoretyczna suma długości wszystkich odczepów (zalecana przez CAN-CIA) to 50m. Dla spokojnej głowy podzieliłbym to przez 2. Magistrala z odczepami o długościach w sumie 99m na pewno nie będzie działać prawidłowo.
Jeśli magistrala będzie za długa, należy ją podzielić na mniejsze i spiąć repeater-ami CAN.
Regards
Jacek
picasso1978
Posts: 2
Joined: 24 Aug 2015, 11:44

Re: HapCan długość przewodów magistrali

Post by picasso1978 »

Mam pewne rozwiązanie problemów z długością kabli, jeszcze nie wiem jak to zadziała i czy można podłączyć któryś z modułów do TX i RX np. do INTERFEJSU ETHERNETOWEGO
Image
Rozważania są obecnie teoretyczne ale uważam koncepcję dobrą i tanią, wykonanie takiego modułu to około 120-150 PLN oczywiście są to koszty pojedynczego egzemplarza a nie seryjna produkcję.
Marcin
Posts: 200
Joined: 16 Sep 2011, 13:05

Re: HapCan długość przewodów magistrali

Post by Marcin »

Witaj.

Tutaj jest gotowy CAN BRIDGE:

https://github.com/russery/can_bridge

Jacku Czy ten most będzie działał ?
Pozdrawiam,
Marcin.
Jacek
Posts: 560
Joined: 17 Feb 2007, 18:00

Re: HapCan długość przewodów magistrali

Post by Jacek »

Ten repeater powinien działać z HAPCAN.
Regards
Jacek
Bartek
Posts: 326
Joined: 14 Jul 2011, 19:36
Location: Wrocław
Contact:

Re: HapCan długość przewodów magistrali

Post by Bartek »

A ja mam pytanie odnośnie odczepów, bo muszę podłączyć 1 lub 2 moduły około metr od magistrali. Wiem, że można ciąć kable i lutować ale pytam czy znacie jakiś dedykowany, nazwijmy to trójnik umożliwiający zrobienie takiego odczepu po przecięciu kabla?

W ostateczności zastosuję dwa kawałki skrętki i dwa adaptery przedłużające z rj45. Ale może jest jakieś inne eleganckie rozwiązanie?
Jacek
Posts: 560
Joined: 17 Feb 2007, 18:00

Re: HapCan długość przewodów magistrali

Post by Jacek »

Podejrzewam, że ten będzie nadawał się http://www.tme.eu/pl/details/tel-0036-8/zlacza-rj/
Regards
Jacek
Bartek
Posts: 326
Joined: 14 Jul 2011, 19:36
Location: Wrocław
Contact:

Re: HapCan długość przewodów magistrali

Post by Bartek »

O widzisz :). Tak z rozpędu napisałem zamiast w googlach poszukać :). Dzięki. Zakupione.
Grzegorz
Posts: 12
Joined: 04 Jul 2016, 19:09

Re: HapCan długość przewodów magistrali

Post by Grzegorz »

Jacek wrote: Długość magistrali to maksymalnie 150m przy użyciu przewodu o średnicy 0,5mm (skrętka komputerowa kategorii 5e). Maksymalnie na takim odcinku magistrali może znajdować się 100 modułów.
Na glownej stronie projektu jest (cytat 2): "Maksymalna długość wynosi 500m przy zastosowanej prędkości 125kbps." Czy to przy innym kablu czy przy braku obciazenia? Bo z pierwszego cytatu wynika mi jakby na UTP 5e tylko 150m mozna dac i wtedy 100 modulow. Czy to raczej ze wzgledu na 100 modulow dlugosc spada do 150m, a przy jednym module mogloby byc 500m?

Pytam bo mi na jednym pietrze wyszlo prawie 200m, ale nie bedzie tam wiecej niz kilkanascie modulow. I teraz zastanawiam sie czy moze byc jeden odcinek z jednym repetearem (petla po pietrze, wychodzi i wraca do rozdzielnicy, ale powrotu nie bede laczyl) czy raczej rozdzielic magistrale w polowie i dac dwa repeatery?
Jacek
Posts: 560
Joined: 17 Feb 2007, 18:00

Re: HapCan długość przewodów magistrali

Post by Jacek »

Długość magistrali zależy od jej prędkości, przekroju przewodu i ilości modułów.
Dla prędkości 125kbps jej maksymalna długość to 500m, przy użyciu przewodu o przekroju 0,75mm2 i podłączeniu 32 modułów.
Przy użyciu skrętki kat 5e (przekrój około 0,2mm2) można podłączyć 100 modułów na długości 150m, lub 32 moduły na długości 200m, więc nie powinno być u Ciebie problemu.
źródło: dokument CIA-303-1 organizacji CIA
źródło: dokument CIA-303-1 organizacji CIA
Regards
Jacek
Post Reply