Wiele czujników w module 14-przycisków (3.1.3)

Post Reply
m.n
Posts: 26
Joined: 12 Apr 2019, 07:07

Wiele czujników w module 14-przycisków (3.1.3)

Post by m.n »

Moduł 3.1.3 obsługuje jeden czujnik DS18B20.
A gdyby tak zastosować przełącznik, który umożliwiałby przełączanie między kolejnymi czujnikami? Przełączam czujnik, odczytuję temperaturę, przełączam na następny itd. Można by w ten sposób zbierać pomiary z dużej liczby czujników. Co prawda z jednego w danej chwili, ale w większości przypadków mogłoby to wystarczyć.

Przełącznik sterowany sygnałami z 14 LED, czyli potencjalnie 2^14 czujników można podłączyć. :)
Czujniki są na długich przewodach, więc dodatkowo potrzebne zabezpieczenie przeciwprzepięciowe.

Co sądzicie o takiej konstrukcji?
Jak zrealizować przełącznik?
· Mariusz ·
Bartek
Posts: 326
Joined: 14 Jul 2011, 19:36
Location: Wrocław
Contact:

Re: Wiele czujników w module 14-przycisków (3.1.3)

Post by Bartek »

Nie wiem czy firmware nie odczytuje czasem adresu czujnika, bo jeśli tak to pewnie nie zadziała zwykłe przełączanie.

Ja bym poszedł raczej w hapcanuino i odczyt z wielu czujników na jednym kablu, tak jak producent przewidział. Wydaje mi się że ktoś już tak próbował zrobić.
m.n
Posts: 26
Joined: 12 Apr 2019, 07:07

Re: Wiele czujników w module 14-przycisków (3.1.3)

Post by m.n »

Przewody do czujników są ułożone w gwiazdę, jak zrobię z tego magistralę 1-Wire, to może pracować niestabilnie albo wcale. Dlatego przydałby się taki niestandardowy sposób pomiaru.
· Mariusz ·
m.n
Posts: 26
Joined: 12 Apr 2019, 07:07

Re: Wiele czujników w module 14-przycisków (3.1.3)

Post by m.n »

Rozwiązaniem idealnym byłby moduł na szynę DIN, do którego można podłączyć wiele czujników temperatury - każdy osobnym przewodem, analogicznie jak moduł 8-Button (3.1.0). Tylko to jest poza moim zasięgiem, nie potrafię programować PIC. W Jacku jedyna nadzieja. :wink:

Hapcanuino to raczej ostateczność, jakoś nie mam (na razie) zaufania do własnych modułów (własnych umiejętności).
· Mariusz ·
Jacek
Posts: 559
Joined: 17 Feb 2007, 18:00

Re: Wiele czujników w module 14-przycisków (3.1.3)

Post by Jacek »

m.n wrote:. W Jacku jedyna nadzieja. :wink:
Kiedyś już prawie miałem się za to zabrać (wiele czujników DS18B20+ na jednej magistrali), ale niestety to nie jest sześć linijek kodu.
Regards
Jacek
m.n
Posts: 26
Joined: 12 Apr 2019, 07:07

Re: Wiele czujników w module 14-przycisków (3.1.3)

Post by m.n »

Jacek wrote:Kiedyś już prawie miałem się za to zabrać (wiele czujników DS18B20+ na jednej magistrali), ale niestety to nie jest sześć linijek kodu.
A obsługa wielu magistral 1-Wire (każdy czujnik podłączony osobno) to chyba jeszcze trochę trudniejsze.
Czyli jednak pozostaje własny moduł.
· Mariusz ·
Bartek
Posts: 326
Joined: 14 Jul 2011, 19:36
Location: Wrocław
Contact:

Re: Wiele czujników w module 14-przycisków (3.1.3)

Post by Bartek »

W zasadzie odczyt wielu czujników z jednej magistrali sprowadza się do rozpoznania adresu czujnika i zmapowania go na jakiś channel w ramce.
Post Reply