Sekcja zasilania modułów / Module power section

Post Reply
Aeonyx
Posts: 4
Joined: 05 Jan 2021, 01:49

Sekcja zasilania modułów / Module power section

Post by Aeonyx »

Kilka pytań związanych z sekcją zasilania układów:
  1. Zauważyłem, że na części schematów filtrowanie zasilania odbywa się za pomocą filtru zbudowanego z kondensatora oraz cewki. Moje pytanie dotyczy właśnie tej cewki. Czemu na jednych schematach cewka/dławik (BLM21A102SPT) jest tylko na dodatniej linii zasilającej a na innych na obu. Czy ma to jakieś uzasadnienie?
  2. Dodatkowo chciałem zapytać jak sprawdzają się stabilizatory LDO MCP1790. Jak bardzo się grzeje przy zasilaniu z 24v i prądzie maksymalnym 70mA, czy robiłeś jakieś testy/pomiary? Oraz czy sprawdzałeś jaką przy tych parametrach ma sprawność ?
  3. Czy rozważałeś zastąpienie MCP16301 czymś z rodziny AOZ1282 (AOZ1282CI/AOZ1282CI-1). Kostka ma dosyć fajne parametry a dodatkowo w niektórych aspektach jest nawet lepsza od MCP16301, tym bardziej że jest tańsza o połowę.
Jacek
Posts: 560
Joined: 17 Feb 2007, 18:00

Re: Sekcja zasilania modułów / Module power section

Post by Jacek »

Ad1. Ta niekonsekwencja wynika z ewoluowania modułów. Generalnie ten ferryt ma za zadanie odfiltrowanie wysokich częstotliwości. Zwykle wystarczy zastosować go na dodatnim biegunie zasilania.
Ad2. Stabilizatory MCP1790 są zastosowane tylko w modułach o niskim poborze prądu. Przy obciążeniu 70mA i zasilaniu z 24V byłyby gorące. Wzrost temperatury można policzyć na podstawie danych zawartych w ich karcie katalogowej. Generalnie liniowe stabilizatory nie charakteryzują się wysoką sprawnością.
Ad3. Na razie nie rozważałem zamiany MCP16301. Dzięki za info o AOZ1282 - rzucę okiem.
Regards
Jacek
Post Reply